Kvapnūs ir šildantys prieskoniai žiemą padeda išvengti peršalimo, liūdesio ir nuotaikų svyravimų dėl saulės ir ryškių bei saulėtų spalvų trūkumo. Cinamonas, muskatas, kardamonas, anyžiai, vanilė ir gvazdikėliai padeda iš naujo atrasti pasaulio spalvas. Prieskonių galima dėti į gėrimus, desertus, pyragų tešlą, sriubas, šiltas salotas. Kas gali būti geriau, kaip ilgą ir tamsų žiemos vakarą praleisti namuose, jaukiai susisupus į antklodę ir gurkšnojant arbatą ar karštą šokoladą, pagardintą minėtais prieskoniais? Arba rytą suvalgyti ryžių košės, paskanintos cinamonu ir moliūgų tyre, išgerti puodelį kavos su žiupsneliu kardamono.

 

"žiemos prieskoniai"

Šaltuoju metų laiku virtuvė gali tapti „šiltoji“ zona. Lentynose ir virtuvinėse spintelėse turėtų netrūkti šildančių žiemos prieskonių, šokolado, dailių puodelių su gėlių raštais, šviežiai maltos kavos, cukranendrių cukraus, nėriniuotų servetėlių. Graži ir jauki aplinka akimirksniu pakels nuotaiką.

 

6 šildantys žiemos prieskoniai:

 
  • Muskatas. Dideli šio prieskonio kiekiai gali sukelti apsinuodijimą, nes juose yra fenolių. Todėl labai svarbu šio prieskonio nepadauginti. Įdomu, kad muskato aromatas tampa intensyvesnis, reaguodamas su šiltu maistu. Egzotinis prieskonis gali būti naudojamas paskaninti gėrimams, kokteiliams, kakavai, vaisių ir uogų gėrimams, uogienėms bei marmeladams. Muskatu neretai gardinamos ir sriubos, pyragai, pomidorų ir mėsos padažai, šviežios daržovės, mėsos sultinys, žuvies, raudonos mėsos, paukštienos patiekalai. Muskatas suaktyvina skonio receptorius, kelia apetitą ir gerina virškinimą.
 
  • Cinamonas. Nuostabus cinamono aromatas tikriausiai daugeliui primena vaikystę – kakava su cinamonu, kepti obuoliai su cinamonu, bandelės su cinamonu. Gali būti naudojamas maltas arba lazdelėmis. Nuo formos priklauso, kaip jis bus naudojamas. Malto cinamono dedama į kepinius, vaisių salotas, ledus ir karštą šokoladą. Cinamono lazdelių galima dėti į karštus gėrimus (arbatą, kompotą ir pan.) – 1 lazdelė 2 – 3 puodeliams. Cinamonas – puiki natūrali priemonė nuo peršalimo. Cinamonas su kefyru arba jogurto gerina žarnyno peristaltiką, valo organizmą, rytais suteikia žvalumo ir lengvumo jausmą. mitybos specialistai žiemą itin rekomenduojama gerti tokius gėrimus.
 
  • Anyžius. Žvaigždinis anyžius dažnai naudojamas tradicinėje Kinijos virtuvėje. Prieskonis labai dekoratyvus, primena aštuonkampę žvaigždę, yra aštraus skonio bei malonaus aromato. Svarbu anyžių nedėti per daug. Anyžius tinka su šokoladu ir kitais desertais: gėrimais, pyragais, ledais, želė. Desertuose naudojamas maltas anyžius. Nedideli anyžių kiekiai stimuliuoja virškinimo veiklą, dideli – turi tonizuojantį poveikį. Kava su anyžiumi sušildo ir pagerina nuotaiką net žvarbiausiu oru. Nedidelis kiekis anyžių gali sumažinti kavos aitrumą.
 
  • Kardamonas. Pabėrus šiek tiek kardamono ant šilto delno ir po kelių akimirkų pauosčius galima pajusti šiltą, prieskoninį, šiek tiek citrusinį aromatą. Indijos prieskonis nieko nepalieka abejingo. Žalsvos kardamonų ankštys gali būti naudojamas įvairiai. Kava su kardamonu padeda užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligoms. Kardamonas sumažina kofeino poveikį širdžiai. Kardamonas patiekalams suteikia išskirtinio skonio. Prieskonis dera su mėsos, grūdų patiekalais, kavos ir šokolado desertais, įvairiais gėrimais. Kardamonas padeda įveikti kosulį, nes skystina gleives ir lengvina atsikosėjimą. Šiek tiek prieskonių reikėtų sumaišyti su pienu arba kisieliumi ir išgerti. Žalioji arbata su kardamonu padeda virškinti sunkų maistą.
 
  • Gvazdikėliai. Neišsiskleidę visžalio augalo pumpurai turi gana aštrų, bet malonų skonį bei kvapą. Prieskonis garsėja kaip geras antiseptikas. Gvazdikėliai dažnai naudojami kulinarijoje: tinka su mėsa, žuvimi, skiestomis apelsinų sultimis, desertiniuose kepiniuose. Iš gvazdikėlių galima paruošti duonos padažą. Gvazdikėlius susmaigstyti į nuluptą svogūną ir virti piene, kol suminkštės. Tada į šiltą pieną įdėti baltos duonos ir viską sutrinti šakute. Patiekti kaip padažą prie mėsos ir paukštienos patiekalų. Gvazdikai dera su raudonuoju vynu, spanguolėmis ir vyšniomis. Gvazdikėliai gali būti naudojami ir aromatizuoti namų orą. Gvazdikėlius susmeigti į apelsino žievelę ir padėti šiltoje vietoje, bet ne prie atviros liepsnos.
 
  • Vanilė. Vanilė – mėgstamiausias ir brangiausias prieskonis pasaulyje. Tamsios rudos ankštys ir smulkios, nedidelės sėklytės nuostabiu kvapu, regis, galėtų suminkštinti net ir kiečiausią širdį. Sėklos gali būti naudojamas paskaninti pyragams, kreminiams desertams, sūrio patiekalams, džemams bei kompotams. Ankštys gali būti dedamos į cukrų, kad ilgiau išlaikytų savo nepaprastą aromatą. Vanilės ankštimis galima puošti pyragus. Piene su vanilės ankštimi galima virti košę. Arba pusryčiams gerti vanilinį pieną su bandele. Vanilės kvapas pakelia nuotaiką, padeda sukurti romantišką atmosferą.
 

Prieskonių naudos reikėtų nepamiršti. Reguliariai naudojant prieskonius įvairiems patiekalams gardinti, galima išvengti peršalimo ligų ir apskritai sustiprinti imuninę sistemą.