Nuo gegužės Lietuvoje prasideda vestuvių karštligė, kuri tęsiasi visą vasarą iki rugsėjo. Galima daug kalbėti apie tai, ką keičia antspaudas pase. Tačiau, psichologų nuomone, santuoka padeda džiaugtis geresne sveikata, sustiprinti širdį ir net sumažina priklausomybių riziką.

 

Kaip sužinoti, ar jūsų santuoka yra sveika? Štai 10 požymių, kurie tai rodo:

 

"vestuvės"

  • Sutuoktiniui skiriate pirmenybę, net jei turite vaikų.
  • Jūsų sutuoktinis yra geriausias jūsų draugas.
  • Jūs pasitikite savo sutuoktiniu ir pelnėte sutuoktinio pasitikėjimą.
  • Esate įsitikinę, kad skyrybos – tai ne išeitis.
  • Žinote, kad konfliktai yra neišvengiami, todėl jau jų metu ieškote sprendimų ir kompromisų.
  • Skatinate antrąją pusę išreikšti savo individualumą ir kūrybiškumą.
  • Esate pasiruošę greitai atleisti ir mylėti vienas kitą su visais trūkumais ir kt.
  • Sutariate finansų tvarkymo, karjeros ir vaikų auklėjimo klausimais.
  • Bendraujate vienas su kitu pagarbiai.
  • Santuoką laikote vienu svarbiausiu gyvenimo įvykiu.
 

6 priežasčių, kodėl susituokę žmonės yra sveikesni:

 
  • Santuoka gali pailginti gyvenimo trukmę. Daug tyrimų parodė, kad laimingai susituokę žmonės gyvena ilgiau nei vieniši asmenys. 2006 metais Kalifornijos universitete nustatyta, kad vieniši asmenys yra penkis kartus labiau linkę mirti nuo infekcinių ligų, 40 % – nuo širdies ligų ir dvigubai dažniau nuo susiklosčiusių nelaimingų aplinkybių. Yra duomenų, kad mirtingumas tarp vienišų vyrų yra 250 % didesnis negu tarp susituokusių.
 
  • Santuoka gali sumažinti alkoholizmo riziką. Virdžinijos universiteto (VCU) JAV ir Lundo universiteto Švedijoje tyrėjai nustatė, kad santuoka labai daug sumažina žmogaus riziką piktnaudžiauti alkoholiu. Susituokusiems vyrams rizika sumažėja 59 %, o moterims – 79 %. Tačiau susituokę žmonės rizikuoja tapti priklausomiems nuo alkoholio, jei vienas iš partnerių turi alkoholizmo istoriją arba atsiranda neištikimybės atvejų.
 
  • Santuoka stiprina širdį. Niujorko universiteto Lagone medicinos centro tyrėjai nustatė, kad vedę vyrai ir ištekėjusios moterys turi 5 % mažesnę riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, palyginus su vienišais asmenimis. Kodėl taip yra gydytojai tiksliai negali pasakyti, bet gali būti, kad toks rezultatas (mažesnis kraujo spaudimas ir stipresnė širdis) yra, nes paprastai santuokoje žmogus sulaukia daugiau emocinės paramos, fizinio ir intelektinio intymumo, turi stipresnius socialinius ryšius su šeima. Tačiau Mičigano universitetas teigia, kad teigiamai sveikatą veikia tik laiminga santuoka, nelaiminga santuoka gali kaip tik dar labiau pabloginti sveikatą ir širdies būklę. Vienišiems žmonės, nenorintiems turėti rimtų sveikatos problemų, reikėtų daugiau laiko skirti aktyviam poilsiui, sportui, bendravimui su draugais.
 
  • Santuoka gerina psichinę sveikatą. Taip, sutuoktinis gali išvesti iš proto, bet tą patį gali padaryti ir vienišumo jausmas. Tai kas gi geriau? Veik Foresto universiteto (JAV) sociologijos profesorius Robinas Simonas teigia, kad santuoka ilgą laiką buvo siejama su geresne psichine sveikata. Atlikta daug tyrimų, įrodančių, kad laimingai susituokę žmonės patiria mažiau depresijos simptomų, yra mažiau linkę piktnaudžiauti svaiginančiomis medžiagomis negu tie, kurie gyvena vieni. Taip yra dėlto, kad susituokę žmonės jaučia didesnę socialinę paramą: emocinę, finansinę ir kitokią. Žinoma, tai nereiškia, kad vieniši asmenys yra pasmerkti. Gali nutikti net priešingai, nes tokie žmonės paprastai turi daug draugų, bendravimas su jais tarsi kompensuoja romantikos poreikį.
 
  • Santuoka apsaugo nuo nutukimo. Regis, santuoka turi begalę privalumų, palyginus su vienišių gyvenimo būdu. Išimtis yra nebent tai, kad susituokę žmonės yra labiau linkę priaugti svorio negu vieniši. Vedę vyrai net 25 % dažniau turi antsvorį arba yra nutukę, palyginus su tais stipriosios lyties atstovais, kurie yra vieniši arba turi nevedybinius santykius. Labai dažnai susituokę žmonės „atleidžia vadeles“ ir nebesirūpina savo išvaizda ir kūno formomis, nes tikslas (vestuvės) jau kaip ir pasiektas. Ilgainiui santykiai tampa patogi rutina, antroji pusė – iki skausmo pažįstama, todėl tokie dalykai kaip išvaizda ir liemens apimtis pradeda neberūpėti. Be to, nesusituokę suaugę asmenys yra labiau linkę daugiau sportuoti negu vieniši.
 
  • Santuoka padeda įgyti sveikos gyvensenos įpročių. Natūralu, kad sutuoktiniai daro vienas kitam įtaką. Susituokus elgesys neretai pasikeičia. Pavyzdžiui, partneriai gali priminti vienas kitam, kad nereikėtų kažko valgyti arba reikėtų mažiau gerti. Tai reiškia, kad sutuoktinis padeda palaikyti antrosios pusės sveikus įpročius. Be to, laimingai susituokę žmonės yra labiau linkę laikytis gydytojų rekomendacijų.