Jeigu pavasaris kažkur užtruko, galima jį prisivilioti į savo namus ir kitomis priemonėmis. Pavyzdžiui, pasėjant žalumynų, kurie sudygę primins artėjančius šiltus ir saulėtus laikus. Prieskoninių žolelių bet kuriuo metu gali sėkmingai užsiauginti ant palangės. Tokie augalai ne tik pravers virtuvėje, bet yra ir labai aromatingi bei lapų įvairove ir grožiu netgi prilygsta įprastiems kambariniams augalams. Geriausia, kad užsiauginti žalumynų ankstyvą pavasarį gali kiekvienas: tam nereikia ypatingų žinių botanikos srityje.

 

zoleles

6 patarimai, kaip užsiauginti žalumynų ant palangės:

 
  • Pasirinkti saulėtą palangę. Prieskoninės žolelės nuolatiniame pavėsyje gali ir neišgyventi. Langai pietų arba pietvakarių pusėje yra geriausia vieta auginti žalumynus, nes čia daigai 6 valandas per dieną galės jausti saulės spindulius. Tačiau ne mažiau svarbu ne tik pasirinkti tinkamą kryptį, bet ir apsaugoti nuo skersvėjų. Dėl saulės trūkumo augalai išstyps, praras spalvą, turės mažiau skonio ir aromato.
 
  • Išsirinkti, kokias žoleles auginti. Ant palangės dažniausiai auginami svogūnų laiškai, bazilikai, kalendros, krapai, raudonėliai, rozmarinai, šalavijai ir čiobreliai.
 
  • Įsigyti sėklų. Prieskoninių žolelių galima užsiauginti iš sėklų arba sodinukų. Pigiausias būdas yra auginti iš sėklų. Tačiau tada reikia skirti daugiau dėmesio priežiūrai. Be to, derliaus reikės ilgiau palaukti negu sodinant daigus. Vienmetes žoleles ypač paprasta auginti iš sėklų, daugiametėms žolelėms reikia daugiau laiko, kad sudygtų, todėl lengviau tokius augalus auginti iš sodinukų.
 
  • Įsigyti dėžutę sėjinukams. Rekomenduojama kiekvienam augalui skirtingą vazonėlį, dėžutę, kad būtų lengviau patenkinti kiekvieno augalėlio specifinius poreikius. Įsitikinti, kad dėžutės turi drenažo skylučių ir vandeniui atsparias lėkšteles. Ketinant augalus sėti į vieną konteinerį, reikia įsitikinti, ar skirtingos augalų rūšys derės tarpusavyje.
 
  • Sėti arba sodinti. Į dėžutes įpilti žemių mišinio. Geriausia naudoti specialų žemių mišinį sėkloms daiginti. Galima maišyti kelis žemių mišinius daiginimui, santykiu 1 : 1. Vengti naudoti žemę iš daržo ar sodo, kuri paprastai būna sunkesnė ir kurioje gali būti ligas sukeliančių organizmų. Pasėti sėklas tokiame gylyje, kaip nurodyta ant sėklų pakuočių. Atkreipti dėmesį į tai, kas patinka skirtingiems augalams. Pavyzdžiui, bazilikams patinka šiluma, o šalavijai ir rozmarinai mėgsta vėsesnes temperatūras. Namuose auginti geriausiai tinka kompaktiškos arba nykštukinės augalų rūšys.
 
  • Tinkamai rūpintis. Dėžutes su augalais padėti saulėtoje, pietinėje namų pusėje. Pietinis langas yra tinkamiausia vieta daugeliu augalų, nors žiemą arba ankstyvą pavasarį, vis tiek gali prireikti naudoti papildomai fluorescencinį apšvietimą. Norint apsaugoti lapus nuo pažeidimų, reikėtų stebėti, kad lapai nesiliestų su šaltais langais. Laistyti tiek, kad žemė būtų drėgna, bet ne permirkusi. Po laistymo praėjus šiek tiek laiko, nusausinti lėkšteles. Tręšti kas dvi savaites skiestomis universaliomis trąšomis. Šakotis linkusius augalus, pavyzdžiui, bazilikus, reikia reguliariai genėti, kad jie augtų kaip krūmeliai, o ne – į ilgį.