Prieš perkant braškių, špinatų, nektarinų, užaugintų įprastomis sąlygomis, rekomenduojama pagalvoti keletą kartus. Europos Komisija įspėja, kad būtent šie produktai yra labiausiai užteršti pesticidais. Todėl nieko nuostabaus, kad šiuos ir kitus vaisius bei daržoves prieš vartojimą būtina kruopščiai nuplauti, kad būtų pašalinta kuo daugiau nuodingų medžiagų.

 

vaisiai

Švedų tyrėjai neseniai įrodė, kad insekticidai, fungicidai ir augalų augimo reguliatoriai gali kauptis vaikų ir suaugusiųjų organizmuose. Tačiau užtenka vos dviejų savaičių pertraukos, kai nevalgoma pesticidų turinčių maisto produktų, kad šlapimo tyrimas parodytų beveik 0 % chemikalų pėdsakų.

 

Mokslininkai, atlikę tyrimą, taip pat pažymi, kad kol kas nežinoma, kokią ilgalaikę žalą tiksliai daro pesticidai organizmui. Ypač didelį nerimą kelia tai, kad chemikalai gali stipriai pakenkti organizmui, nes jų gaunama iš įvairių šaltinių. Todėl prieš vartojimą vaisius ir daržoves rekomenduojama gerai nuplauti.

 

3 priežastys plauti vaisius ir daržoves:

 
  • Dėl sveikesnių smegenų. 2008 metų tyrimas, publikuotas žurnale „Frontiers in Bioscience“, parodė, kad daugelis pesticidų yra neurotoksinai, kurie gali pakenkti žinduoliams, tarp jų ir žmonėms. Manoma, kad pesticidų vartojimas skatina Parkinsono ligos išsivystymą. Parkinsono liga – tai lėtinis ir progresuojantis judėjimo sutrikimas, kasmet diagnozuojamas milijonams žmonių vien JAV.
 
  • Dėl mažesnės vėžio rizika. 2015 JAV tarptautinė vėžio tyrimo agentūra priėjo išvadą, kad glifosatai gali sukelti vėžį. Glifosatai gausiai naudojami pesticiduose visuose pasaulyje. Šio žalingo elemento mūsų planetoje šiuo metu kaip niekada apstu. 2011 metais glifosatų lygis Ajovos ir Misisipės valstijų lietaus ir upių vandenyse siekė 60 – 100 %. Europoje 40 % Ispanijos požeminių vandenų pavyzdžiuose buvo rasta glifosatų. Šio chemikalo randama net žmogaus kraujyje ir motinos piene! Tačiau glifosatas nėra vienintelis chemikalas, galintis sukelti vėžį.
 
  • Dėl geresnės vaikų sveikatos. Vaikams, kurių organizmo sistemos dar vystosi, labai svarbu valgyti sveikai, nes jie dar jautriau reaguoja į toksines medžiagas negu suaugusieji. 2012 metais Amerikos pediatrijos akademija įspėjo, kad pesticidai vaikams gali lemti pablogėjusią pažintinę funkciją ir elgesio sutrikimus. Meksikoje nustatyta, kad vaikai, vartoję maistą, užterštą pesticidais, buvo mažiau ištvermingi, turėjo blogesnę koordinaciją, trumpalaikę atmintį ir pan.
 

6 patarimai, kaip pašalinti toksinus iš vaisių ir daržovių:

 
  • Nuplauti su šaltu vandeniu ir nušveisti. 75 – 80 %pesticidų pašalinama, nuplovus vaisius ir daržoves su šaltu vandeniu. Tačiau vynuoges, obuolius, slyvas, mangus, persikus, kriaušes, pomidorus, špinatus, lapinius kopūstus ir kai kurias kitas daržoves reikia plauti 2 – 3 kartus. Vandens temperatūra nesvarbi, svarbiausia juos kruopščiai šveisti (30 sekundžių kiekvieną).
 
  • Pamirkyti vandenyje su druska. Druskos tirpalas padeda pašalinti dar daugiau kenksmingų nuosėdų negu vien tik vanduo. Litre šilto vandens išmaišyti 2 šaukštus druskos. Kai vanduo atvės, palaikyti jame vaisius ir daržoves 30 – 60 minučių. Po to kruopščiai nuplauti po tekančiu vandeniu. Tačiau šis metodas netinka uogoms, nes jos gali tapti sūrios.
 
  • Pamirkyti vandenyje su actu. Tai alternatyva druskos tirpalui. Actą galima pakeisti citrinų sultimis. Actą arba citrinų sultis skiesti santykių 4 : 1. Vaisius ir daržoves mirkyti 30 – 60 minučių. Po to nuplauti po tekančiu vandeniu.
 
  • Apipurkšti druskos arba acto tirpalu (variantas skubantiems). Acto arba druskos tirpalą supilti į butelį su purkštuku, apipurkšti vaisius ir daržoves, po 30 sekundžių nuvalyti ir nuplauti su vandeniu.
 
  • Prieš vartojimą nulupti vaisių ir daržovių žievelę. Žinoma, šis metodas tinka tik tiems produktams, kurie turi žievelę. Be to, rekomenduojama nupjauti salotų, daržovių ir kai kurių vaisių viršūnėles, kuriuose kaupiasi pesticidai.
 
  • Vengti naudoti indų ploviklį. Rekomenduojama vengti įprastų indų ploviklių ir baliklių.