Mylintys ir rūpestingi tėvai dėl savo vaikų galėtų padaryti viską. Tačiau tai nereiškia, kad reikia tapti supermamomis ir supertėčiais. Kartais per didelis noras ir pastangos padėti vaikams gali būti nesveikos. Vaikui, kuris auga ir pamažu tampa unikalia asmenybe, toks tėvų elgesys gali padaryti daugiau žalos, negu naudos.

 

vaikai

6 dalykai, kurių tėvai neturėtų daryti, auklėdami vaikus:

 
  • Gaminti viską, ko jie užsigeidžia. Įsivaizduokite tokią situaciją: visą dieną gaminate vegetarišką lazaniją, kurioje yra visų maisto grupių produktų ir kuri dieviškai kvepia. Tačiau vos prisėdate prie stalo, jūsų mažametis sūnus ar dukra pareikalauja kepto sūrio sumuštinio. Todėl jūs keliatės ir einate kepti sumuštinių. Tačiau patenkindami kiekvieną vaiko įgeidį, jūs ribojate jo gebėjimą išbandyti naujus dalykus. Geriau būtų pasiūlyti vaikui išsirinkti, ką valgyti iš kelių variantų (vienas iš jų turėtų būti mėgstamas).
 
  • Už juos daryti namų darbus. Visi tėvai nori, kad jų vaikams puikiai sektųsi mokykloje („Jeigu ji labai gerai neparašys kontrolinio, kaip galima tikėtis, kad ji įstos į prestižinę specialybę universitete“). Ir nors padėti vaikams daryti namų darbus yra laikoma labai normaliu tėvų užsiėmimu, tačiau naujausias Teksaso universiteto tyrimas parodė, jog per daug pagalbos gali padaryti daugiau žalos, negu naudos. Net senolių išmintis teigia: „Duok žmogui žuvį ir jis bus sotus dieną, duok meškerę ir jis bus sotus visą gyvenimą“. Todėl užuot darę pasaulio pažinimo namų darbus iki išnaktų, duokite savo vaikams erdvės pasireikšti. Galbūt jų rezultatai nebus tokie geri, kokia būtų, jei namų darbus būtumėte padarę jūs, tačiau jie tikrai bus jų pačių.
 
  • Juos rengti. Jeigu tėvai leistų darželinukams patiems išsirinkti aprangą, gali būti, kad jie apsirengtų maudymosi kostiumėlį ir zuikio ausis. Ar reikėtų leisti tai daryti? Galbūt. Amerikos pediatrijos akademijos atstovas spaudai teigia, kad leisti vaikams patiems rengtis yra natūrali jų raidos dalis, nes tai jiems leidžia „parodyti valdžią ir išbandyti ribas“. Taigi, leiskite tai jiems daryti ir nepamirškite visko fotografuoti, kad vėliau galėtumėte smagiai iš to pasijuokti.
 
  • Planuoti jų dieną. Futbolo treniruotės, pianino pamokos, kinų kalba, baletas – užklasinių veiklų asortimentas iš tiesų platus. Tačiau Kolorado universiteto mokslininkai įspėja, kad skatinimas vaikų laikytis labai struktūrizuoto dienos plano, neleidžia pasireikšti jų „vykdomajai funkcijai“ (planuoti laiką, spręsti problemas ir priimti sprendimus). Todėl kai kuriuos būrelius geriau atšaukti, kad vaikas turėtų laisvo laiko ir pats galėtų nuspręsti, ką veikti.
 
  • Surinkti jų žaislus. Visą dieną praleidote šveisdami spalvotomis kreidelėmis apipaišytas sienas, o kai jūsų nenuorama ramiai užmigo, sudėjote po visą kambarį išmėtytus žaislus į dėžę. Vaikai nėra tvarkingi, tačiau niekada nevėlu juos įtraukti į tvarkymosi procesą. Mokykite vaiką atsakomybės, dėkingumo ir leiskite kontroliuoti savo erdvę. Nereikia versti vaikus šveisti vonią, tačiau tegul jis supranta, kad susitvarkyti savo kambarį yra jo pareiga.
 
  • Spręsti visas jų problemas. Konfliktai su kitais vaikais dėl žaislų nepasidalijimo – problema sena kaip pasaulis. Tačiau kol jie nepradėjo peštis, reikėtų leisti jiems patiems išspręsti konfliktus. Tai padės jiems pagerinti socialinius įgūdžius ir išmokys derėtis.