Kas nežino Viduržemio jūros dietos, kurios pagrindą sudaro šviežios daržovės ir alyvuogių aliejus! Ne tik garsioji Viduržemio jūros dieta, bet ir šiam regionui būdingas gyvenimo būdas, gali padėti pagerinti psichinę būklę. Bent jau taip teigia ispanų mokslininkai, neseniai atlikę tyrimą.

 

5 Viduržemio jūros gyvenimo būdo taisyklės:

 

Viduržemio jūros dieta

  • Laikytis Viduržemio jūros dietos. Tris kartus per savaitę daugelis Viduržemio jūros regiono gyventojų valgo žuvį arba jūros gėrybes pietums, kaip garnyrą renkasi ryžius ir šviežias salotas. Užkandžiauja šviežiais vaisiais, daržovėmis arba riešutais. Laikantis Viduržemio jūros dietos nieko baisaus retkarčiais suvalgyti ir desertą, pavyzdžiui, pyrago ar gabalėlį šokolado.
 
  • Daugiau laiko praleisti su šeima. Dalytis maistu su brangiais žmonėmis. Pastebėta, kad žmonės, kurie valgo ne vieni, suvalgo mažiau, greičiau pajunta sotumo jausmą ir net pats valgymo procesas jiems teikia didesnį malonumą.
 
  • Daugiau judėti, vaikščioti pėsčiomis. Tiesa yra, kada daugelis Viduržemio jūros šalių gyventojų į sporto klubus nevaikšto. Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad jie yra nejudrūs. Jie daug vaikšto pėsčiomis, lipa laiptais, jei įmanoma viską padaro savo rankomis, retai naudojasi įvairiais išradimais, palengvinančiais buitį.
 
  • Daugiau juoktis. Tikriausiai visi žino seną gerą posakį, kad juokas yra geriausias gydytojas. Tereikia pažvelgti į Viduržemio jūros šalių gyventojus, kad tuo įsitikintumėte. Žinoma, ir ten yra išimčių. Tačiau juk išimtys tik patvirtina taisyklę, ar ne? Tai žmonės, apie kuriuos sakoma, kad jie turi plačią širdį. Jiems patinka pasakoti istorijas; jų pokalbiuose gausu humoro ir garsaus juoko. Nesvarbu, kas benutiktų, per gyvenimą jie žengia su šypsena ir niekada nepraranda optimizmo.
 
  • Gyventi paprasčiau. Galbūt tai nėra jų asmeninis pasirinkimas, bet daugelis Viduržemio jūros regiono (Egipte, Turkijoje, Graikijoje ir net Prancūzijoje) gyvena gana kukliai, palyginus su amerikiečiais. Jie perka nedideliais kiekiais, bet tik šviežią ir kokybišką maistą.
 

Žmonės, kurie laikėsi dietos, kurios pagrindą sudarė švieži vaisiai ir daržovės, ir kurie taip pat daug mankštinosi ir bendravo su kitais žmonėmis turėjo mažesnę riziką, kad išsivystys depresija negu tie, kurie tokio gyvenimo būdo nepraktikavo, parodė tyrimo rezultatai.

 

Ankstesni tyrimai taip pat parodė ryšį tarp Viduržemio dietos arba kitų sveikos mitybos modelių ir mažesnės depresijos rizikos sakė tyrimo vadovė, Gran Kanarijos Las Palmas universiteto profilaktinės medicinos ir visuomenės sveikatos docentė Almudena Sánchez – Villegas. O naujausiame tyrime ieškota ryšio tarp šiam regionui būdingo gyvenimo būdo ir depresijos.

 

Atliekant tyrimą buvo apklausta 11800 žmonių Ispanijoje apie tai, ką jie paprastai valgo, kiek laiko skiria sportui ar kitai aktyviai veiklai, kiek laiko skiria bendravimui su draugais. Po to 8,5 metų mokslininkai stebėjo, kiek apklausos dalyvių bus diagnozuota depresija. Pasibaigus nurodytam laikotarpiui, paaiškėjo, kad depresija susirgo 806 respondentai.

 

Tie žmonės, kurių gyvenimo būdas buvo artimiausias tradiciniam Viduržemio jūros regiono gyvenimo būdui, turėjo 50 % mažesnę riziką susirgti depresija, palyginus su ta žmonių grupe, kurioje gyvenimo būdas kardinaliai skyrėsi nuo jau minėto Viduržemio jūros.

 

Nėra visiškai aišku, kodėl šie trys komponentai (sveika mityba, sportas ir bendravimas su draugais) mažina depresijos riziką. Taip gali būti dėl keleto priežasčių. Kai kurie Viduržemio jūros dietoje populiarūs produktai (alyvuogių aliejus, riešutai, ankštinės daržovės, vaisiai ir žuvys) mažina uždegimą, kuris gali paskatinti depresijos atsiradimą.

 

Tačiau ne tik mityba, bet ir socialiniai ryšiai daro žmones laimingesnius. Depresija nepuola, kai žmogus turi su kuo pabendrauti, kai žino, kad yra draugų, kurie palaikys sunkiomis akimirkomis ir pan.