Darbas nuo 9 iki 17 ilgainiui virsta rutina, kuri žudo kūrybingumą. Kokios priežastys tai lemia ir ką daryti, kad taip nenutiktų? Galbūt reikėtų imti pavyzdį iš žymių žmonių.

 

rutina

5 priežastys, kodėl rutina nuo 9 iki 17 valandų žudo kūrybingumą:

 
  • Nesikeliate pakankamai anksti. Pamirškite stereotipus, kad menininkai, rašytojai ir kiti kūrybingi žmonės yra pelėdos! Dažniausiai kūrybingi žmonės keliasi anksti rytą, nenaktinėja. Štai, pavyzdžiui, anglų poetas J. Miltonas ir Volteras keldavosi 4 val. ryto kasdien. Volteras nedelsdamas imdavosi darbo ir triūsdavo iki vidurdienio, o Miltonas prieš pradėdamas rašyti poeziją visada papusryčiaudavo. Įdomu, kad vyturiams reikėtų apie viską labiau apmąstyti vakarais, prieš miegą, o pelėdoms – rytais, prausiantis duše.
 
  • Manote, kad esate per daug užsiėmęs, kad galėtumėte padaryti pertrauką. Sveikame kūne, sveika siela. Daug žymių mąstytojų reguliariai mankštinosi, eidavo pasivaikščioti. Japonų rašytojas H. Murakami teigia, kad produktyviai rašyti geba tik todėl, kad bėgioja ir dalyvauja maratonuose. Rusų kompozitorius P. Čaikovskis vidurdienį visada išeidavo porą valandų pasivaikščioti. Jis turėjo daug darbo, bet žinojo, kad jis niekur nepabėgs, o šviežiai, pailsėjusia galva kurti bus lengviau.
 
  • Per daug įtempta dienotvarkė. Rekomenduojama pirmiausia nuspręsti, ką reikia padaryti ir skirti tam laiko kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Tačiau stengtis per daug neperkrauti darbais ir kitomis veiklomis savo dienotvarkės. Turi likti laiko, kurį galėtumėte skirti sau, poilsiui, nieko neveikimui. Reikėtų nustoti stengtis būti tobuliems visose srityse. Pavyzdžiui, nereikėtų papildomai savęs dar varginti, galvojant ką originalaus apsirengti, kai diena ir taip laukia įtempta. Rekomenduojama spintoje turėtų drabužių, avalynės ir aksesuarų, kurie būtų paprasti, kokybiški ir tiktų visomis progomis.
 
  • Keliami tikslai 8 valandoms, o ne kūrybiniai tikslai. Daugumos Žemėje kada nors gyvenusių talentingų ir kūrybingų žmonių protas nuolat būdavo kuo nors užimtas, tačiau nebūtinai tuo, dėl ko jie išgarsėjo. Iš tikrųjų didžiąją laiko dalį jie darė visai kitus darbus. Štai rašytojas G. Floberas rašyti galėjo tik naktį nuo 9 val. 30 min. iki 3 val. ryto, nes dieną turėjo dirbti kitą darbą, kad galėtų apmokėti sąskaitas ir išgyventi. Todėl net jeigu jūsų darbas yra kūrybingas, reikėtų nevengti kitokios veiklos, turėti kitokių pomėgių, tai padės išvengti rutinos kasdienybėje.
 
  • Negalite sau leisti darbo aplinkoje dirbti taip, kaip patinka. Aplinka darbui turi būti tinkama. Labai svarbu patogi kėdė, geras apšvietimas, visiška tyla arba kūrybiškai nuteikianti muzika. Jeigu labai įgriso rutina darbe, galbūt padėtų aplinkos darbui pakeitimas. Galbūt būtų įmanoma vieną dieną per savaitę dirbti kavinėje arba kitoje vietoje. Štai, pavyzdžiui, anglų rašytojas Č. Dikensas dažniausiai rinkdavosi rašyti tyloje, bet kartais mėgdavo apsilankyti ir dirbti triukšmingose kavinėse. Jeigu tai neįmanoma, galbūt būtų galima kaip nors atnaujinti esamą darbo vietą, kad atsirastų daugiau minčių ir sektųsi dirbti produktyviau.