Rudenį ir žiemą dažnai vargina gerklės skausmas. Tačiau ne visada jis kyla dėl paprasto peršalimo. Kartais gali būti ir rimtesnių priežasčių. Kokios jos?

 

gerkle

5 priežastys, kodėl dažnai skauda gerklę:

 
  • Peršalimas (virusinis faringitas). Žmonės gyvena aplinkoje, kurioje nuolat būna virusų. Virusų gali būti viešajame transporte (autobusuose ir traukiniuose), prekybos centruose, biuruose. Net labai dažnai plaunant rankas galima užsikrėsti virusine infekcija ir susirgti. Peršalimo simptomai – gerklės skausmas, sloga, nosies užgulimas ir kosulys. Dažniausiai peršalimo simptomai praeina po 3 – 7 dienų savaime, todėl lankytis pas gydytoją ir kažkaip specialiai jį gydyti nėra būtina.
 
  • Streptokokinė angina. Kitaip nei peršalimą, anginą sukelia streptokoko bakterija. Susirgus angina reikia kreiptis į gydytoją, nes ši bakterinė infekcija gydoma antibiotikais. Anginos simptomai gali būti panašūs į paprasto peršalimo, tačiau taip pat gali patinti tonzilės. Streptokokinė angina vaikams sukelia 25 % gerklės skausmo atvejų, o suaugusiems asmenims – 10 %. Įtarus streptokoko bakterijų infekciją daromas tyrimas ir paskui skiriami antibiotikai.
 
  • Alergijos. Dar vienas gerklės skausmo kaltininkas – alergijos, kurios sukelia nosies užgulimą, slogą, dėl užsikimšusios nosies pradedama kvėpuoti pro burną, todėl džiūsta burna ir gerklė. Alergijų ir peršalimo simptomai gali būti panašūs. Alergijos nuo peršalimo dažniausiai skiriasi tuo, kad yra sezoninės ir trunka iki kelių savaičių. Varginančius simptomus sukelia alergenai, o ne virusai. Dėl alergenų gali taip pat pradėti niežtėti, ašaroti akys, atsirasti bėrimų.
 
  • Per daug sausas klimatas. Kai kurie žmonės pradeda kentėti nuo gerklės skausmo, kai kvėpuoja per sausu oru, pavyzdžiui, kai laikinai apsigyvenus vietoje, kurioje labai sausas klimatas, nors prieš tai buvo gyvenama drėgno klimato juostoje, arba prasidėjus šildymo sezonui, kai išsausėja oras uždarose patalpose. Gerklės skausmas nevargintų, jeigu žmonės nekvėpuotų per burną, bet kvėpuoti pro nosį. Nosis natūraliai drėkina orą, todėl nebekamuoja skausmas ir diskomfortas.
 
  • Gastroezofaginis refliuksas. Kartais gerklės skausmo priežastys gali būti ir labai netikėtos. Pavyzdžiui, neretai – tai gastroezofaginio refliukso simptomas. Gerklės skausmas gali kilti nuo uždegimo, kurį sukelia stemple pakylančios rūgštys į viršutinę gerklės sritį. Tikslesnė diagnozė nustatoma, atlikus ausų, nosies ir gerklės tyrimą. Gali tekti atlikti gastroskopiją, kai vidaus organai apžiūrimi iš vidaus per specialų įrenginį.
 

Pagalba skaudančiai gerklei

 

Nepriklausomai nuo gerklės skausmo pobūdžio gali padėti natūralios priemonės. Rekomenduojama naudoti oro drėkintuvus uždarose patalpose, gerti arbatą su medumi ir citrina, skalauti vandenį su druskos tirpalu (laikinos pagalbos priemonės). Taip pat patariama vartoti pakankamai skysčių, vengti būti prirūkytose patalpose, vartoti nereceptinius vaistus nuo skausmo arba alergijos, vartoti lašiukus nuo kosulio (ilgalaikės pagalbos priemonės).

 

Kartais gerklės skausmas gali praeiti savaime, tačiau jeigu ne tik skauda gerklę, bet yra ir padidėję limfmazgiai arba karščiuojama, reikėtų nedelsiant kreiptis pas gydytojus. Gali būti, kad reikės atlikti tyrimus ir pradėti vartoti antibiotikus. Reikėtų turėti omenyje, kad jei gerklės skausmas trunka ilgiau nei savaitę ir yra kitų, neįprastų ir rimtų simptomų (sunku ryti, kvėpuoti), reikėtų taip pat apsilankyti pas gydytoją, kad būtų išsiaiškinta tiksli priežastis, nes gali būti ir kažkas rimto.