Rugsėjo 16-oji – tarptautinė ozono sluoksnio apsaugos diena. Šios dienos devizas: „Išsaugok dangų – apsaugok save – apsaugok ozono sluoksnį!“. Įdomu, ką kiekvienas iš mūsų gali padaryti, kad sumažintų ozono sluoksnio retėjimą atmosferoje?

 

ozono sluoksnis

Didžiausia ozono koncentracija susitelkusi 22 km aukštyje. Jis yra apatinėje stratosferos dalyje 15 – 35 km aukštyje. Ozono sluoksnis saugo Žemę nuo labai aktyvių Saulės spindulių (alfa ir beta). Šie spinduliai daug pavojingesni nei gama spinduliuotė. Ozonas turi aštrų, specifinė kvapą, kurį galima pajausti po audrų su žaibais arba prie aukštos įtampos laidų. Perkūnijų metu ozonas nusileidžia į apatinius atmosferos sluoksnius. Ozonas sudarytas iš trijų deguonies atomų. Skildamas sudaro deguonies molekulę. Taigi ozonas prisideda ir prie deguonies susidarymo atmosferoje.

 

Ozono sluoksnis – tai tarsi mūsų planetos skydas, saugantis nuo kenksmingų ultravioletinių Saulės spindulių, todėl jį reikia stengtis išsaugoti. Be jo Žemė būtų nederlinga ir beveik be gyvybės ženklų. Kalbama, kad pietiniame Žemės pusrutulyje ozono sluoksnis yra sumažėjęs net 20 %, todėl padidėja gamtos katastrofų (tornadų, sniego lavinų, gaisrų, cunamio ir t. t.). Štai 5 būdai, ką kiekvienas gali padaryti, kad sulėtintų ozono sluoksnio retėjimą.

 

5 patarimai, kaip išsaugoti ozono sluoksnį:

 
  • Mažiau naudotis automobiliu. Pats paprasčiausias ir lengviausias būdas, kaip kiekvienas gali prisidėti prie ozono sluoksnio išsaugojimo – tai stengtis mažiau naudotis automobiliu. Transporto priemonių išmetamosios dujos galiausiai sukelia smogą, kuris yra vienas didžiausių ozono sluoksnio retėjimo kaltininkų. Automobilių dalijimasis, naudojimasis viešuoju transportu, vaikščiojimas, važiavimas dviračiu gali sumažinti individualių transporto priemonių naudojimą. Jeigu galimybės leidžia, rekomenduojama pakeisti seną automobilį į turintį hibridinį arba elektrinį su nuline emisija variklį.
 
  • Naudoti ekologiškas valymo priemones. Ekologiškų ir natūralių valymo priemonių namams naudojimas yra puikus būdas, kaip sumažinti ozono sluoksnio retėjimą. Daugelyje valymo priemonių yra toksiškų chemikalų, kurie kenkia ozono sluoksniui. Daugelyje prekybos centrų ir specializuotų parduotuvių yra prekiaujama priemonėmis be toksinių priedų ir pagamintomis iš natūralių sudedamųjų dalių.
   
  • O kaip dėl aerozolinių purškiklių? Anksčiau vyravo nuomonė, kad nereikėtų naudoti aerozolinių purškiklių (pavyzdžiui, plaukų lako ir dezodoranto). Iš tiesų chlorfluorangliavendeniliai gali skatinti ozono sluoksnio retėjimą. Tačiau ši cheminė medžiaga aerozolinių priemonių gamyboje jau nebenaudojama nuo 1987 metų. Chlorfluorangliavendenilius aerozoliuose šiuo metu pakeitė suskystintos dujos (butanas arba propanas). Kai kurie aerozoliai gaminami su anglies dioksidu. Taigi aerozoliniai antiperspirantai ir dezodorantai jau nebeturi medžiagų, kurios kenkia ozono sluoksniui.
 
  • Nenaudoti pesticidų. Pesticidų naudojimas – tai, ko gero, lengviausias būdas atsikratyti piktžolių, tačiau jie naikina ozono sluoksnius. Palankiausias gamtai sprendimas būtų natūralių priemonių naudojimas ir pesticidų vengimas. Piktžoles rekomenduojama ravėti arba reguliariai pjauti veją, kad jos neaugtų ir labiau neplistų.
 
  • Nustatyti griežtesnes taisykles raketų paleidimui. Pasaulyje labai greitai atsiranda vis naujų mokslo išradimų. Šiuo metu paleidžiama labai daug raketų, neatsižvelgiant į tai, kad jos gali labai stipriai pakenkti ozono sluoksniui, jei nebus imtasi priemonių.