Virusai kelia didžiausią grėsmę visų gyvų būtybių sveikatai ir išlikimui. Virusai gali būti aktyvūs ir neaktyvūs. Virusai sparčiai dauginasi, todėl kartais padėtis gali tapti nebekontroliuojama. Tokiais atvejais skelbiamos epidemijos. Virusų pasaulis yra gąsdinantis, bet kartu ir labai įdomus. Paprastam žmogui sunku suvokti, kaip tokios mažos, mikroskopinės dalelės gali sukelti tiek daug pasaulinių katastrofų. Juk pasaulis dar labiau nei atominio karo bijo biologinių ginklų (paskleidžiančių virusus tankiausiai apgyvendintose vietovėse) panaudojimo.

 

5 paslaptingi virusai:

 

virusai

  • Nevaisingumo virusas. Paslaptinga virusinė infekcija gali būti beveik pusės nevaisingumo priežasčių. Maždaug ketvirtadalį nevaisingumo atvejų arba kodėl viena iš 70-ies 44-erių metų moterų yra nevaisingos, gydytojai negali paaiškinti. Italų tyrėjai nustatė, kad dėlto kaltas pūslelinės virusas šeimoje. Dėl šio viruso moters įsčios nepriima embriono. Joms galėtų padėti antivirusinis gydymas.
 
  • Išgyvenusiųjų virusas. Mokslininkai neseniai išsiaiškino viruso, kuris atsparus net verdančiai rūgščiai, paslaptį. SIRV2 virusas gali išgyventi ekstremaliomis sąlygomis. Pastebėta, kad virusai yra labai panašūs į sporas, taip pat galinčias išgyventi panašiomis nepalankiomis sąlygomis. Šios sporos gali sukelti tokias sunkiai įveikiamas ligas kaip juodligė. Mokslininkai tikisi šiuos unikalius mechanizmus ateityje pritaikyti genų terapijoje.
 
  • Sudėtiniai virusai. Įprastų virusų genai yra vienoje virusinėje dalelėje. Virusai, atrodantys tarsi rutuliukai, prisijungia prie ląstelių, atveria ir užpildo jas savo turiniu. Kai pasigamina pakankamai kopijų, ląstelė yra sunaikinama, virusas išsilaisvina ir gali infekuoti kitas ląsteles. Guaico Culex virusas yra kitoks. Šiuo atveju ląstelė susiduria su virusu iš 4 – 5 dalelių. Virusas rastas Trinidade, tyrinėjant uodų sukeliamas infekcijas. Ilgą laiką buvo manoma, kad Guaico Culex virusas žinduoliams nėra pavojingas, kol nebuvo aptiktas infekcijos atvejis tarp rudųjų kolobų beždžionių Ugandoje.
 
  • Paslaptingas paralyžius. 2015 metais nemažai amerikiečių vaikų kentėjo nuo ūminio glebaus paralyžiaus. Paralyžiaus banga sutapo su kvėpavimo takų ligos – poliomielito – paūmėjimu. Tačiau enterovirusas EV-D68, sukeliantis poliomielitą, neturėtų sukelti paralyžiaus, kas nutiko net 20 % atvejų. JAV mokslininkai kilo įtarimams, kad paralyžių sukelia virusas C105. Šis virusas anksčiau buvo pastebėtas tik Kongo Respublikoje ir Peru. Liga pažeidžia kvėpavimo takus. Tačiau Afrikoje neužfiksuoti paralyžiaus atvejai, nors jų kraujyje ir nebuvo užfiksuotas enterovirusas EV-D68.
 
  • Nediagnozuotas hemoraginės karštligės sindromas. Pietų Sudane daugiau nei 100 žmonių mirė nuo virusinės ligos, kurios simptomai labai panašūs į ebolos virusą, bet kuri nėra ebola. Ligonių kraujo pavyzdžiuose rastas įvairių virusų kokteilis: onyong-nyong, chikungunya ir Dengės karštligės virusai. Manoma, kad ligą gali platinti erkės ir uodai, tačiau neatmetama galimybė, kad liga gali būti bakterinės arba virusinės kilmės. 75 % sergančiųjų yra asmenys iki 20 metų.