Jeigu vargina dažnas prakaitavimas naktimis, regis, be jokios priežasties, reikėtų sunerimti ir kreiptis patarimo pas gydytojus. Tik specialistas gali nustatyti tikslią priežastį ir, jeigu reikia, paskirti gydymą.

 

prakaitavimas

Naktinį prakaitavimą gali sukelti per aukšta temperatūra kambaryje arba per didelis atmosferos slėgis. Tai yra normalu. Tačiau jeigu temperatūra ir slėgis yra normalus, reikia paieškoti priežasčių giliau. Gausiau prakaituojama naktį, sergant gripu arba kitomis peršalimo infekcijomis. Taip pat per menopauzę. Kitos naktinio prakaitavimo priežastys nėra tokios akivaizdžios. Gausus prakaitavimas vadinamas hiperhidroze. Tačiau ne visi žmonės, kurie gausiai prakaituoja naktimis, turi hiperhidrozę. Prakaitavimą gali skatinti nemiga, stresas ir dienos išgyvenimai, neleidžiantys užmigti. Gausų prakaitavimą gali išprovokuoti sunkios ligos, kurias reikia pradėti nedelsiant gydyti. Štai 5 galimos gausaus prakaitavimo naktį priežastys.

 

5 naktinio prakaitavimo priežastys:

 
  • Naktinis prakaitavimas gali būti šalutinis kai kurių vaistų poveikis. Pensilvanijos universitete buvo atliktas tyrimas, per kurį nustatyta, kad dauguma vaistų, skirtų gydyti nerimo sutrikimus ir depresiją, sukelia naktinį prakaitavimą. Tačiau šalutinis poveikis pasireiškia ne visiems pacientams. Tik 14 – 20 %pacientų, vartojančių vaistus, vargino gausus prakaitavimas naktimis (nuo prakaito permirksta naktiniai marškiniai ir paklodės). Panašų poveikį turi ir vaistai, skirti mažinti skausmą ir uždegimą. Jeigu vartojate šiuos vaistus ir gausiai prakaituojate naktimis, pasikonsultuokite su gydytoju.
 
  • Hipertirozė. Tai, be abejo, yra dažniausiai naktinio prakaitavimo priežastis. Kiti hipertirozės simptomai – nuolatinis nuovargio jausmas, svorio kritimas, trūkinėjantys kapiliarai, aukšta temperatūra. Sergant hipertiroze skydliaukės liauka gamina per daug hormono tiroksino ir pagreitina medžiagų apykaitos procesus. Dėlto suaktyvėja prakaitavimas, ypač naktimis. Pacientus taip pat vargina smarkus širdies plakimas, spengimas ausyse bei nemiga.
 
  • Hodžkino limfoma ir ne Hodžkino limfoma. Naktinis prakaitavimas gali būti labai rimtų ligų simptomas. Tai vėžio tipai, kurie pažeidžia limfocitus, kurie atsakingi už imuninę sistemą. Kiti simptomai – padidėję limfmazgiai kakle, pažastyse ir kirkšnyse. Reikia pažymėti, kad šie vėžio tipai gana lengvai pasiduoda gydymui.
 
  • Hipoglikemija. I tipo diabetas dažnai sukelia naktinį prakaitavimą dėl gliukozės pokyčių kraujyje. Kūnas reaguoja į cukraus kraujyje nukritimą, išskirdamas adrenaliną. Epinefrinas stimuliuoja cukraus išsiskyrimą iš organizmo rezervų ir sukelia ne tik gausų prakaitavimą ir nerimą.
 
  • Skrandžio refliuksas arba virškinimo sutrikimai. Tikriausiai visi žino tą nemalonų jausmą, kai suvalgius kažką netinkamo stoja skrandis, pila prakaitas. Taip kūnas gresia į organizmo pusiausvyros sutrikimus ir į galimą grėsmę. Refliuksas gali sukelti naktinį prakaitavimą. Kiti simptomai – krūtinės skausmas, nuovargis, apsunkintas kvėpavimas.