Patys seniausi nuotykiai istorijoje nutikdavo tada, kai per stebuklą pavykdavo išgyventi vienam žmogui arba visai genčiai. Atrasti naują maisto šaltinį, ežerą arba saugesnį urvą tais laikais buvo didžiausi nuotykiai, kuriuos pirmykščiai žmonės galėjo patirti.

 

nuotykiai

Tačiau šiais laikais nebėra jokios didelės grėsmės, kad teks mirti iš bado arba patiems būti suėstam laukinių gyvūnų, todėl psichologiniu požiūriu rizikuoti savo gyvybe nėra jokios rimtos priežasties.

 

Tad kodėl žmonės vis tiek rizikuoja savo sveikata ir gyvybe, užsiimdami ekstremaliu sportu, jeigu to nėra būtina tam, kad išgyventų? Atsakymas yra paprastas. Rizikuodami žmonės gauna didelį psichologinį atlygį.

 

Emocijos yra labai galingos jėgos ir, kai žmogus išmoksta sukelti pozityvias emocijas, jis gali stengtis daryti viską, kad vėl jas patirtų. Iš tiesų daug pavojingų sveikatai įpročių, tokių kaip priklausomybė nuo narkotikų, turi tikslą pakeisti nuotaiką į geresnę arba pasiekti kitą psichologinį tikslą.

 

Kai kurie žmonės tiki, kad yra žmonių asmenybės tipas, nuo kurio priklauso noras ieškoti naujų įspūdžių. Šį asmenybės tipą jaudina įdomios ir pavojingos situacijos.

 

Egzistuoja įrodymų, kad jaudulio ir naujų pojūčių ieškojimas yra 60 % genetiškai užprogramuotas, bet vėlgi net jeigu pojūčiai yra susiję su genetika, žmogų vis tiek veikia aplinkos veiksniai, kurie gali sukelti didesnį norą leistis į nuotykius.

 

Kai kurios asmenybės savybės yra stipriai susijusios su noru patirti stipresnius pojūčius, ieškoti nuotykių ir pan. Tos savybės – tai agresija, impulsyvumas, visuomeniškumas. Be abejo, tai nereiškia, kad nuotykių mėgėjas būtinai bus agresyvus žmogus, tik tai, kad tokios savybės rodo didesnį polinkį tapti nuotykių ieškotoju.

 

Genetika nėra visagalė. Žmogų veikia daugybė kasdienės aplinkos veiksnių, kurie gali paskatinti elgtis nebūtinai taip, kaip jis užprogramuotas genetiškai. Žmogaus asmenybė yra sudėtingesnė ir ją sudaro daugiau faktorių negu tik tai, kas užkoduota genuose. Nuotykių mėgėjas gali ieškoti tam tikrų cheminių medžiagų, kurios pakelia nuotaiką ir tai gali net genetiškai kitokį asmenį gali padaryti avantiūristu.

 

4 priežastys, kodėl žmonės mėgsta nuotykius:

 
  • Nori kažką įrodyti. Žmogus gali rizikuoti savo sveikata ir gyvybe, kai nori kitiems kažką įrodyti ar sau pačiam. Žmonės yra socialios būtybės ir daugelį jų motyvų tiesiogiai ar netiesiogiai sukelia socialiniai veiksniai. Jeigu žmogus nori įrodyti, kad jis, pavyzdžiui, yra drąsus, tai rizikingi nuotykiai gali iš tiesų padėti tai padaryti.
 
  • Nori įgyti pranašumo. Žmonės daro daugybę dalykų tam, kad pasijustų pranašesni už kitus: apkalba, kritikuoja kitus, net daro pavojingus dalykus. Pasak individualiosios psichologijos kūrėjo Alfredo Adlerio žmonės turi įgimtą troškimą pasijusti geresniais nei kiti, bet kiekvienas žmogus šį savo troškimą išreiškia skirtingai.
 
  • Nori atrasti pusiausvyrą. Žmogus gali norėti leistis į nuotykius, kai giliai viduje labai bijo gyvenimo. Psichologijoje tai populiarus susikaupimo mechanizmas (kompensacijos metodas), naudojamas, norint paneigti kai kurias stiprias emocijas.
 
  • Nori sulaukti dėmesio. Vienas iš greičiausių būdų sulaukti dėmesio – tai padaryti kažką pavojingo. Jeigu noras gauti dėmesio yra pakankamai stiprus ir žmogus neranda kitų būdų, kaip jo sulaukti, tada jis gali išbandyti ekstremalius metodus, pavyzdžiui, užsiimti pavojingu sportu.