Sakoma, kad liepžiedžius geriausia rinkti apie vidurdienį, kai oras karštas, toliau nuo kelio, kur važiuoja automobiliai. Natūralioji medicina praktikuojama daug šimtmečių. Šiandien taip pat gydymui ir sveikatai stiprinti naudojami augalai bei iš jų išgauti ekstraktai. Liepų žiedai yra, ko gero, viena populiariausių liaudiškų sveikatos stiprinimo priemonių. Liepų žiedų arbata gali sumažinti kraujospūdį, migreną, virškinimo sutrikimus, galvos skausmus, peršalimą, gripą ir nerimą. Vis dėlto mokslinių tyrimų, patvirtinančių liepžiedžių naudą sveikatai, nėra pakankamai.

 

liepziedziai

4 įdomūs faktai apie liepžiedžių arbatą:

 
  • Naudingi cheminiai junginiai liepžiedžių arbatoje. Liepų žieduose yra daug natūralių augalų junginių (flavonoidų ir antioksidantų), kurie yra labai naudingi žmonių sveikatai. Antioksidantai padeda šalinti laisvuosius radikalus iš organizmo. Laisvieji radikalai – tai nestabilios cheminės medžiagos, kurios susiformuoja kaip natūralių organizmo procesų rezultatas arba tada, kai žmogų tiesiogiai veikia vaistai ir psichotropinės medžiagos, cigarečių dūmai ir kiti aplinkos toksinai. Ilgainiui laisvieji radikalai gali sukelti širdies ligas, vėžį ir kitas sveikatos problemas. Liepų žieduose taip pat yra taninų ir lakiųjų aliejų, kitaip žinomų kaip eteriniai aliejai, kurie gali turėti teigiamą poveikį sveikatai.
 
  • Nuo peršalimo ir krūtinės užgulimo. 2012 metų gegužę publikuoti Europos medikų agentūros tyrimai nepateikė jokių mokslinių įrodymų, kad liepžiedžiai iš tikrųjų veikia. Tačiau liepžiedžių arbata tradiciškai daug metų naudojama mažinti nestiprius peršalimo ligų simptomus ir stresą. Liepžiedžiuose yra prakaitavimą skatinančių medžiagų, todėl jie gali padėti mažinti karščiavimą. Liepžiedžiuose taip pat yra augalinių klijų – lipnios masės, kuri padeda raminti sudirgusią gerklės ir burnos gleivinę ir mažina gleivių susidarymą.
 
  • Atpalaiduojantis poveikis. Natūraliojoje medicinoje liepžiedžiai naudojami nuo nerimo ir, norint padėti žmogui lengviau atsipalaiduoti. Manoma, kad pagrindinį vaidmenį čia atlieka eteriniai aliejai. 2008 metų liepą moksliniame žurnale „Journal of Ethnopharmacology“ publikuotas tyrimas, kuriame nustatyti, kad šeriant laboratorinius gyvūnus liepžiedžių ekstraktu, sumažėjo jų nerimas (normalizavosi elgesys), palyginus su kita kontroline grupe. Kiti tyrimai parodė, kad liepžiedžių ekstraktas gyvūnams pailgino miego trukmę sedacijos fazėje. Tačiau neaišku, ar taip yra būtent dėl liepžiedžių arbatos, ar panašų poveikį turi bet kokios arbatos.
 
  • Įspėjimai ir šalutinis poveikis. Daugumai žmonių liepžiedžių arbatą vartoti yra saugu, nors kai kurie gali būti alergiški šiems žiedams. Nerekomenduojama žolelių arbatų gerti nėščioms ir krūtimi žindančioms moterims, taip pat sergantiems širdies ligomis. Be to, reikėtų nepamiršti, kad liepų žiedai pasižymi diuretiniu poveikiu, todėl gali skatinti vandens iš organizmo netekimą, ir gali pabloginti kai kurių vartojamų vaistų veikimą. Liepžiedžiuose natūraliai yra šiek kofeino, todėl prieš pradedant gerti tokią arbatą, rekomenduojama pasitarti su gydytoju, ypač, jeigu turite kokių nors nusiskundimų sveikata.