Įsipareigojimų fobija gali atsirasti tarsi iš niekur nieko. Tačiau ar iš tikrųjų taip yra. Labiau pasigilinus visada galima atrasti priežasčių, kodėl taip yra.

 

fobija

Kai kurie žmonės praeityje turėjo daug sunkumų. Jie mylėjo ir prarado galbūt ne vieną kartą. Dėlto ir tapo tokiais, kokie yra – bijančiais realių santykių su įsipareigojimais. Kartais jie gali bandyti užmegzti ir palaikyti tokius santykius, tačiau galų gale paslysta ir viskas, kas buvo taip kruopščiai kurta ir statyta, subyra lyg kortų namelis, papūtus vėjui.

 

Įsipareigojimų baimė yra reali. Tai nėra tik tušti žodžiai, kuriuos žmonės vartoja, norėdami nutraukti santykius su iš tikrųjų nepatinkančiais asmenimis. Tai tikra psichologinė būklė, galinti turėti neigiamų pasekmių. Kartais žmogus gali net nenutuokti, kad turi įsipareigojimų fobiją. Pagrindiniai požymiai, padedantys ją įtarti – nesugebėjimas užmegzti ir išlaikyti santykių.

 

15 požymių, padėsiančių nustatyti įsipareigojimų fobiją:

 
  • Jūs niekada neturėjote rimtų santykių. Arba galbūt praeityje turėjote rimtus santykius, tačiau esate vieniši labai ilgą laiką ir niekada neužmezgate bent kiek rimtesnių santykių.
 
  • Praeityje buvote labai įskaudintas. Dauguma žmonių įsipareigojimų fobijos neturi nuo gimimo. Dažniausiai ji atsiranda iš neigiamų patirčių praeityje. Pavyzdžiui, jeigu turėjote santykių su žmogumi, kuris labai blogai su jumis elgėsi, apgaudinėjo ir paliko lyg iš niekur nieko.
 
  • Visada atrandate trūkumų kituose žmonėse. Nesate galvoję apie jokį žmogų, kad jis yra tobulas. Kiekviename žmoguje randate daugiau blogų savybių negu gerų.
 
  • Jūs nemėgstate klijuoti savo santykiams etikečių. Jeigu nebijotumėte įsipareigojimų, būtumėte laimingi, kad dominantis asmuo nori oficialiai įvardyti jūsų santykius.
 
  • Nutraukiate santykius, regis, be jokios priežasties. Nesvarbu, kad santykiai klostosi gerai ir nėra nieko blogo, tačiau giliai viduje jaučiate, kad turite nutraukti santykius praktiškai dėl nieko. Kai kurie žmonės sako, kad santykius nutraukia, nes jie tapo per daug tobuli. Tačiau iš tikrųjų tai tik pasiteisinimas, nes pajutę, kad santykiai tampa rimtesni, jie beprotiškai išsigąsta.
 
  • Jums sunku kurti planus ateičiai. Jeigu bet kokios kalbos apie ateitį (nesvarbu, ar ta ateitis yra po savaitės ar kelių mėnesių, ar metų), sukelia norą pasislėpti arba didelę nervinę įtampą, jūs kankina įsipareigojimų fobija. Nenorite pasakyti „taip“, nes nenorite įsipareigoti konkrečiam asmeniui tokiam ilgam laikui.
 
  • Vien mintis apie susipažinimą su išrinktojo tėvais kelia nepataisomą siaubą. Susitikimas su tėvais paprastai rodo rimtus partnerio ketinimus ir tai, kad tarp jūsų yra užsimezgęs gilus ryšys.
 
  • Jūs nenorite nieko keisti. Daugelis santykių natūraliai progresuoja ir galiausiai abu asmenys nori kažką pakeisti: susipažinti su vienas kito tėvais ir draugais, praleisti kartu daugiau naktų, apsigyventi kartu ir pan. Tačiau jeigu jūs esate patenkinti santykiais tokiais, kokie jie yra dabar, ir nenorite nieko keisti, gali būti, kad bijote to, kas jūsų laukia ateityje.
 
  • Jūs beveik nieko nepasakojate apie save. Daugelis žmonių dalijasi intymiomis savo gyvenimo paslaptimis su tais, su kurias yra. Jie pasakoja apie savo vaikystę, giliausius troškimus ir išdėsto savo nuomonę apie dabartinius įvykius pasaulyje. Tačiau jeigu visa tai slepiate, greičiausiai bijote įsipareigojimų. Asmeninė informacija = įsipareigojimai.
 
  • Negalvojate, kad galite kartu būti ilgą laiką. Jeigu reikia apibūdinti savo santykius, jūs tik kažką neaiškaus numykiate, nes iš tikrųjų nematote savęs su šiuo žmogumi ilgą laiką ir norite apgalvoti kai kuriuos dalykus.
 
  • Nenorite susipažinti su antrosios pusės draugais. Daugelis žmonių, kurie bijo įsipareigojimų, stengiasi išlaikyti atstumą tarp savo asmeninio gyvenimo ir santykių su antrąja puse.
 
  • Paprašius leidimo išrinktojo namuose palikti savo dantų šepetuką, kyla ginčas. Jeigu jūsų išrinktasis dažnai lieka pas jus nakvoti ir norėtų palikti savo dantų šepetuką, bet tai jums sukelia nepasitenkinimą, turite baimę įsipareigoti.
 
  • Jūsų santykiai paremti tik seksu ir niekuo daugiau. Jeigu santykiai paremti tik seksu ir jums tai tinka, galbūt įsipareigojimų jums ir nereikia. Gaunate tai, ko norite ir nereikia duoti daugiau, negu norite ar galite.
 
  • Susitikus su pažįstamais žmonėmis, savo išrinktąjį pristatote tik kaip draugą. Tai rodo, kad jus gąsdina vien mintis, kad jis gali tapti kažkuo daugiau negu tik draugas.
 
  • Galvojate, kad tikimybė sutikti tą vienintelį yra mitas. Įsipareigojimų fobijos kamuojami žmonės niekada nemato su vienu žmogumi, su visu gyvenimu.