Ar kada nors galvojote, ar jūsų seksualinis gyvenimas normalus? Tuomet jūs ne vieni. Štai keletas klausimų, kuriuos dažniausiai specialistams užduoda moterys.

 

seksas

„Kartais, kai myliuosi su vyru, iš pradžių būnu labai susijaudinusi, bet netrukus prarandu bet kokį susidomėjimą seksu. Noriu, kad jam būtų gerai ir kad jis „baigtų“, tačiau staiga pasijuntu nepatogiai ir norėčiau sustoti. Kodėl taip yra? Ar tai normalu?“

 

Nesijaudinkite, tai nereiškia seksualinės disfunkcijos. Tačiau reikėtų pabandyti išsiaiškinti, kodėl taip nutinka. Galbūt tam tikri partnerio judesiai kalti, kad seksas staiga pasidaro neįdomus ir nemalonus. Norint mėgautis seksu, reikia pažinti savo kūną, suprasti savo norus, poreikius ir troškimus. Pasikalbėkite apie tai su savo partneriu, pasakykite jam, kaip norėtumėte ar nenorėtumėte, kad jis jus liestų.

 

„Kartais po sekso esu labai emocinga ir net verkiu. Mane tai šiek tiek trikdo. Ar tai normalu?“

 

Visiškai normalu! Seksualiniai santykiai gali sukelti daug stiprių emocijų: nuo euforijos iki liūdesio ir pykčio. Seksu metu smegenys išskiria daug hormonų (oksitocinas, dopaminas, noradrenalinas), kurie skatina netikėtų, stiprių emocijų prasiveržimą.

 

„Man atrodo, kad mano makšties kvapas labai stiprus. Nors jokių išskyrų pokyčių nėra, jaudinuosi, ar toks kvapas yra normalus. Ar man reikėtų susirūpinti?“

 

Greičiausiai nėra dėl ko nerimauti. Daug moterų labiau jaudinasi dėl galimo makšties kvapo, negu jų partneriai. Daugelis iš jų arba apskritai nejunta jokio kvapo, arba jį laiko nepaprastai erotišku. Šiuolaikiniame pasaulyje įpratome gėdytis natūralaus kūno kvapo, nors jis yra visiškai normalus.

 

„Kartais po sekso pastebiu kraujo. Jo būna labai nedaug. Ar turėčiau sunerimti?“

 

Rekomenduojama kreiptis į gydytoją, net jei kraujo pasirodo labai nedaug. Tai gali būti kokių nors sutrikimų simptomas, pavyzdžiui, infekcija, gimdos kaklelio polipas arba net gimdos kaklelio vėžys. Kartais gali ir nebūti rimtos priežasties, ypač jei taip nutinka paauglėms arba nėščioms moterims, kai atsiranda gimdos kaklelio pokyčių.

 

„Kartais po lytinių santykių jaučiu spazmus apatinėje pilvo dalyje, nors menstruacijos dar neturi greitai prasidėti. Ar tai normalu?“

 

Taip. Spazmus kartais gali sukelti gimdos kaklelio trintis su varpa, pirštais ar sekso žaislais. Taip pat gali kilti dėl šlapimo pūslės ar takų diskomforto. Spazmų galima išvengti, jei prieš seksą ir po jo pasišlapinsite. Jeigu spazmai kartojasi kiekvieną kartą, reikėtų apsilankyti pas gydytoją, nes jie gali įspėti apie endometriozę, fibrozes ir šlapimo takų infekcijas.

 

„Man labai nesmagu, bet lytinių santykių metu aš kartais paleidžiu dujas. Nieko negaliu sau padaryti! Kodėl taip nutinka ir ar tai vargina ir kitas moteris?

 

Normalu, natūralu ir tai nutinka nemažai daliai žmonių. Moters reprodukciniai organai (gimda, kiaušidės, makštis) yra išsidėstę labai arti gaubtinės žarnos (didžiausios virškinamojo trakto dalies). Lytinių santykių metu bet kokie šių organų judesiai gali išprovokuoti žarnų judesius, todėl gali atsirasti nevalingas noras paleisti dujas. Dažniausiai tai nutinka orgazmo metu, kai atsipalaiduoja raumenys.

 

„Mano viena lytinė lūpa yra didesnė negu kita. Jaudinuosi, kad mano vyras gali pagalvoti, kad mano lytiniai organai yra bjaurūs. Kaip man sužinoti, ar manieji atrodo normaliai?“

 

Kiekvienos moteris makštis yra unikali. Dažniausiai lytiniai organai būna asimetriški. Jeigu staiga atsirado kokių nors pokyčių (gumbelių, spalvos pokyčių), reikėtų kreiptis pas gydytojus. Tačiau jeigu lytiniai organai tokie yra nuo tada, kai subrendote, nereikėtų kelti panikos, nes viskas yra normalu.

 

„Mane neramina tai, kad lytinių santykių metu arba po jų dažnai jaučiu skausmą. Jis nėra labai stiprus, tačiau varginantis. Įdomu, ar ir kitos moterys tą patiria?“

 

Daugelis moterų jaučia skausmą, kai mylisi tam tikromis pozomis, su kai kuriais partneriais arba tam tikru menstruacijų metu. Tačiau jei mylintis reguliariai jaučiamas skausmas, yra kitų simptomų (pakitusios išskyros, stiprūs menstruacijų skausmai, diskomfortas šlapinantis), reikėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją, kad ištirtų, ar nėra gimdos kaklelio infekcijos, endometriozės ar intercistinio cistito.

 

„Po gimdymo mano makštis pasikeitė, ar tai reiškia, kad seksas nebebus toks malonus, kaip anksčiau?“

 

Normalu, kad makšties elastingumas po gimdymo pasikeičia. Tačiau yra daugybė būdų, kaip sustiprinti makšties raumenis. Praėjus daugiau laiko makšties raumenys atsistato, jiems sustiprėti padeda Kėgelio pratimai. Seksualinis gyvenimas po gimdymo gali būti net geresnis nei prieš tai.

 

„Niekada nepatyriau orgazmo lytinių santykių metu – ar tai normalu?“

 

JAV Kinsio institute buvo atlikta apklausa, parodžiusi, kad tik 29 % moterų patiria orgazmą lytinių santykių metu, net 71 % moterų yra niekada nepatyrusios orgazmo lytinių santykių metu arba patiria jį labai retai. Daugeliui moterų reikia papildomos klitorio stimuliacijos, kad patirtų orgazmą.

 

„Ar yra toks dalykas kaip bjaurūs lytiniai organai?“

 

Visų moterų lytiniai organai yra šiek tiek skirtingi. Jie gali būti simetriški ir asimetriški, skirtis dydžiai, gali skirtis paviršius nuo lygaus iki raukšlėto, gali skirtis spalvos nuo rausvos iki rusvos. Tai yra jūsų kūnas ir jis yra nuostabus. Jei labai jaudinatės dėl savo lytinių organų išvaizdos, galbūt pirmiausiai reikėtų pabandyti padidinti pasitikėjimą savimi. Jei svarstote apie intymią operaciją, kurios metu pagražinami lytiniai organai, nepamirškite, kad rezultatas gali būti nevertas kančių. Po operacijos paprastai sumažėja jautrumas, todėl intymūs santykiai nebeteikia tokio malonumo kaip anksčiau.

 

„Studijų laikais kartą mylėjausi be apsaugos priemonių. Mane tai neramina, nors praėjo jau daug metų. Jokių lytiškai plintančių ligų simptomų nepastebėjau, bet ar galėčiau pasitikrinti nuo ŽIV?“

 

Greičiausiai nerimaujate be reikalo. Tačiau jausitės geriau, jei pasitikrinsite nuo lytiškai plintančių ligų.

 

„Ar lūpų pūsleline galima užsikrėsti genitalijų srityje?“

 

Taip. Herpes simplex virusas gali būti perduodamas per bučinius, oralinį, vaginalinį ir analinį seksą. Todėl rekomenduojama susilaikyti nuo intymių santykių.

 

„Oralinio sekso metu jaučiuosi labai nejaukiai – tiek kai man tai daro partneris, tiek tada, kai tai aš jam darau. Ar tai normalu? Ką man daryti, kad atsikratyčiau to jausmo ir labiau atsipalaiduočiau?“

 

Kartais gali padėti nuoširdus pokalbis su partneriu. Daugelis moterų užaugo galvodamos, kad  intymios vietos yra kažkas nešvaraus. Tai gali trukdyti mėgautis įvairiu seksu. Pamažu galima atsikratyti tokio pasenusio požiūrio. Svarbiausia suprasti, kad tai yra natūralu ir abiems partneriams teikia malonumą.