Lietuva yra įsipareigojusi per metus priimti daugiau nei tūkstantį pabėgėlių. Tačiau visuomenė iki šiol gana priešiškai vertina žmones, atvykstančius ieškoti prieglobsčio dėl politinių ar ekonominių priežasčių. Daugelis pabėgėlių yra priversti bėgti į kitas šalis, norėdama pasprukti nuo įtemptos situacijos šalyje, karo ir persekiojimų. Ar žinojote, kad tarp žymių žmonių buvo nemažai pabėgėlių? Galų gale apsistoję ramiose ir stabiliose valstybėse jie galėjo siekti savo tikslų ir stebinti pasaulį!

 

15 garsių žmonių, kurie buvo pabėgėliai:

 

Pabėgėliai

  • Mila Kunis. Per Šaltąjį karą aktorė su tėvais pabėgo iš sovietų okupuotos Ukrainos ir atvyko į JAV. Tada būsimai aktorei tebuvo 7-eri.
 
  • Albertas Einšteinas. Nobelio premijos laimėtojas už reliatyvumo teoriją A. Einšteinas paliko Vokietiją ir išvyko į JAV 1933 metais, baimindamasis tolesnių nacių partijos veiksmų. Vėliau jis sakė: „Turėčiau gyventi šalyje, kurioje karaliauja laisvė, tolerancija ir piliečių lygybė“.
 
  • Rita Ora. Popmuzikos atlikėja paliko neramumų kamuojamą gimtąjį Kosovą ir pabėgo į D. Britaniją kartu su tėvais, kai jai buvo vos vieneri, rašo self.com.
 
  • Alek Wek. Topmodelis Alek Wek buvo pabėgėlė iš Sudano. Civilinis karas suskaldė šią Afrikos valstybę, kai Alek buvo devynerių. Mergaitė su šeima paliko gimtąjį kaimą ir per džiungles slapstydamiesi pasiekė šalies sostinę. „Mūsų tėvai bandė apsaugoti mus nuo karinio konflikto, tačiau šaunamųjų ginklų garsai ir sprogimų vibracijos vis tiek mums įvarydavo baimės. Mirusių žmonių kūnai buvo nukloję visą šalį“, – modelis vėliau pasakojo Jungtinių Tautų pabėgėlių organizacijai. Kai galų gale šeima pasiekė sostinę, mama sugebėjo išsiųsti Alek kartu su seserimi į Londoną.
 
  • Freddie Mercury. Ekscentriškasis roko grupės „Queen“ lyderis F. Mercury buvo gimęs Afrikos saloje Zanzibare. Revoliucija nusiaubė salą 1964 metais ir F. Mercury su šeima persikėlė į Londoną. Tada būsima roko žvaigždė buvo paaugliško amžiaus.
 
  • Iman. Supermodelis Iman kartu su savo šeima pabėgo iš Somalio 1969 metais, kai šalyje vyko žiaurus perversmas. Šeima persikraustė į Keniją, kur jauna gražuolė buvo pastebėta ir pradėjo pasaulinę karjerą.
 
  • Gloria Estefan. Lotynų Amerikos žvaigždė gimė Havanoje, Kuboje, tačiau paliko šalį kartu su savo šeima po to, kai 1959 metais įvyko Fidelio Castro komunistų revoliucija. Jai buvo tik dveji, kai šeima pabėgo.
 
  • Henry‘is Kissingeris. Buvęs JAV valstybės sekretorius užaugo Vokietijoje, bet 1938 metais, kilus Holokausto grėsmei, buvo priverstas kartu su šeima bėgti į JAV. Tada žymiam politikui buvo 15 metų.
 
  • Marlene Dietrich. Klasikinio Holivudo aktorė karjerą pradėjo Vokietijoje XX amžiaus III dešimtmetyje. Tačiau į valdžią atėjus naciams 1930 metais, pabėgo į Holivudą. Tapo Amerikos piliete ir II pasaulinio karo metu prisijungė prie jungtinių pajėgų. Vėliau žymi moteris sakė: „Amerika priėmė mane į savo glėbį, kai aš daugiau nebeturėjau gimtinės, vertos taip vadintis“.
 
  • Wyclefas Jeanas. Muzikantis pabėgo iš Haičio kartu su šeima, kai jam buvo 9-eri į Brukliną, Niujorką.
 
  • Madeleine Albright. Pirmoji JAV valstybės sekretorė kartu su šeima bėgo iš gimtosios Čekoslovakijos du kartus: pirmą kartą nuo nacių per antrąjį pasaulinį karą, o antrą – 1948 metais, kai į valdžią atėjo komunistai.
 
  • M.I.A. Dainininkė augo Šri Lankoje iki devynerių. Po to, kilus civiliniam karui, su šeima pabėgo į Londoną.
 
  • Sigmundas Freudas. Žymus psichoanalitikas paliko Austriją ir persikėlė gyventi į Londoną kartu su žmona, kai šalyje pradėjo valdyti naciai.
 
  • Regina Spektor. Dainų autorė ir atlikėja gimė Maskvoje, tačiau su šeima pabėgo iš Sovietų Sąjungos į Niujorką, kai jam buvo 9-eri, kad išvengtų religinio persekiojimo.
 
  • Dr. Ruth Westheimer. Vakaruose populiari rašytoja ir sekso ekspertė pabėgo iš nacių okupuotos Vokietijos dar būdama vaikas ir augo kaip pabėgėlė šveicarų pabėgėlių prieglaudoje.
 

TV3 archyvo nuotr.