Kai laikas atsukamas viena valanda atgal ir vakarai tampa vis tamsesni, suprantame, kad žiema jau visai čia pat. Šaltas ir bjaurus oras lemia, kad daugiau laiko praleidžiame namuose, todėl vis dažniau atkreipiame į įvairias buitines problemas, pavyzdžiui, langų rasojimą.

 

rasojantys langai

Nėra gerai, kai namie rasoja langai. Dėl per didelės drėgmės gali atsiklijuoti tapetai, ant sienų atsirasti šlapių plotų, gali pradėti rasoti langai. Jeigu problema nesprendžiama, ilgainiui gali pradėti veistis pelėsis. Įrodyta, kad pelėsis yra labai pavojingas sveikatai ir gali sukelti kvėpavimo sutrikimų.

 

Pagrindinė priežastis, kodėl rasoja langai – nepakankamas patalpų vėdinimas. Kadangi šaltuoju metų laiku daugiau laiko praleidžiame už uždarų durų (mes kvėpuojame, užsiimame namų ruoša ir kita veikla), pakyla drėgmės lygis. Keturi žmonės, gyvenantys trijų kambarių bute, pagamina daugiau nei 50 l drėgmės vien tik kvėpuodami, gamindami maistą, maudydamiesi duše ir kaisdami virdulį.

 

Jeigu nuolat reikia šluostyti rasojančius langus ir naudoti oro sausintuvus, rekomenduojama susitvarkyti namų ventiliacijos sistemas. Tai pagerintų oro kokybę gyvenamosiose patalpose. Tai būtų ilgalaikis problemos sprendimo būdas. Jeigu dėl kokių nors priežasčių dabar to padaryti negalite, štai keletas patarimų, kaip spręsti šią problemą. Deja, rezultatas bus trumpalaikis.

 

14 patarimų, kaip sumažinti langų rasojimą:

 
  • Įsitikinti, ar skalbimo mašinoje ar džiovyklėje nesikaupia vanduo. Per vieną skalbimą į orą išskiriama apie 2 litrus vandens.
 
  • Jeigu įmanoma, skalbinius reikėtų džiovinti lauke. Jeigu tai yra neįmanoma, bent jau reikėtų atidaryti langus arba duris patalpoje, kurioje džiūsta skalbiniai.
 
  • Verdant ar kepant, prausiantis duše, užkaitus virdulį, reikėtų uždaryti virtuvės ar vonios duris, kad drėgmė nepasklistų po kitus kambarius ir nepradėtų rasoti langai.
 
  • Verdant ar kepant uždengti puodus ir keptuves, kad mažiau drėgmės patektų į aplinką. Be to, gaminant maistą rekomenduojama arba atidaryti langus, arba naudoti garų surinktuvą. Langų neuždaryti ir garų surinktuvo neišjungti iš karto, kai baigsite virti ar kepti – palikite dar 15 – 20 minučių, kad patalpa gerai išsivėdintų.
 
  • Vonioje taip pat reikėtų naudoti garų surinktuvą arba, jeigu yra, palikti pravirą langą. Tai padės sumažinti rasojimą vonios kambaryje, nors problemos visiškai neišspręs.
 
  • Parafino šildytuvai išskiria daug drėgmės ir toksiškų garų. Tai taip pat gali būti viena iš langų rasojimo priežasčių, todėl jų geriau atsisakyti.
 
  • Daug žmonių namuose augina naminių gyvūnų, kurie didina drėgmės lygį patalpose. Akvariumus visada reikėtų laikyti uždarytus. Be to, reikėtų sumažinti kambarinių augalų kiekį namuose.
 
  • Jeigu neturi garų surinktuvo virtuvėje ar vonioje, kiekvieną kartą po maisto gaminimo ar maudynių duše reikėtų sausai nušluostyti sudrėkusius paviršius. Nenuvalius drėgmė sudaro palankias sąlygas veistis pelėsiui. Pelėsį išnaikinti labai sudėtinga.
 
  • Palikti laisvos vietos drabužių spintose ir virtuvinėse spintelėse. Kai oras negali laisvai cirkuliuoti, pradeda veistis pelėsis.
 
  • Dėl tos pačios priežasties (kad oras galėtų laisvai judėti) baldai turėtų būti pastatyti bent 50 mm atstumu nuo sienos.
 
  • Namie palaikyti vidutinę temperatūrą.
 
  • Kambaryje, kuriame praleidžiama daugiausiai laiko, rekomenduojama palikti mikroventiliaciją. Kvėpavimas yra pagrindinė rasojimo priežastis, todėl šiek tiek pravertas langas užtikrina gerą patalpų vėdinimą.
 
  • Rasojimo problemą padeda sumažinti ir dvigubi stiklų paketai, palėpės šiltinimas, plyšių kamšymas, sandarinimas. Patalpų šiltinimas padeda išlaikyti šilumą viduje, todėl išvengiama rasojimo problemos.
 
  • Automobilių langų rasojimo galima išvengti po sėdynėmis padėjus maišelį su kačių kraiku. Teigiama, kad kraikas sugers didžiąją dalį drėgmės ir automobilio salono ir stiklai nustos rasoti.