Vasara – atostogų metas. Ir toks titulas jai suteikiamas ne veltui. Juk kiekvienas norime pabėgti nuo kasdienybės bei pasimėgauti šio sezono teikiamais malonumais. Ne iš imtis mažieji šeimos nariai, kuriems turiningos atostogos gali suteikti neišdildomų įspūdžių.

 

vaikai

1. Vaikui atostogos – tai pramogų ir įspūdžių metas. Norint, kad jos neprabėgtų nuobodžiai, reikėtų mažiesiems sugalvoti kuo įvairesnės veiklos, pavyzdžiui, kartu nuvažiuoti į kaimą, užsiimti sodo ar buities darbais, tyrinėti gamtą, daryti įvairius rankdarbius.

 

2. Pasak sveikatos specialistų, vasaros laikotarpiu augančiam organizmui svarbu daug laiko praleisti gryname ore, judėti, savijautai didelę reikšmę turi visavertė mityba, kokybiškas miegas, įvairiapusiška veikla.

 

3. Pramogos vandenyje vaikams greičiausiai yra vienos laukiamiausių – jiems ypač daug smagių įspūdžių suteikia maudynės jūroje, ežere ar upėje. Vis dėlto tėveliai turėtų būti labai atidūs. Pasak ekspertų, vaikai nesuprasdami, kas vyksta, dažniausiai nuskęsta tyliai. Siekiant išvengti nelaimių ar laiku suteikti pagalbą rekomenduojama vaikus, ypač iki 5 m. amžiaus, akylai stebėti nuolat.

 

4. Taip pat patariama maudynes pradėti palengva, ypač jei vaikas nėra užsigrūdinęs. Tokiu atveju reikia pirmiausia apsiprasti su vandeniu ir tik tada užsiimti aktyviais žaidimais.

 

5. Reikėtų stebėti ir kiek laiko mažasis praleidžia vandenyje. Užsibuvus per ilgai gali sutrikti organizmo šilumos reguliavimo procesai – susitraukia kraujagyslės, oda pašiurpsta ir mėlynuoja, imama drebėti. Siekiant atstatyti kūno temperatūros pusiausvyrą reikia jį ištrinti sausu rankšluosčiu ir paskatinti aktyvią veiklą pakrantėje.

 

6. Poilsiaujant gamtoje taip pat reikėtų per ilgai užsibūti tiesioginiuose saulės spinduliuose. Vaikų oda labai jautri ir saulėje nudega itin greitai, tad patariama naudoti įvairias apsaugines priemones, vilkėti lengvus medvilninius drabužius.

 

7. Maži vaikai saulėje turėtų praleisti ne ilgiau 5–7 min., vyresniems šis laikas gali išaugti iki 1,5–2 val. Tačiau reikėtų atsižvelgti ir į dienos metą. Geriausia rinktis rytą iki 11 val. arba pavakarį po 16 val., kai saulė nėra tokia „pikta“.

 

8. Vasaros sezonu atsiranda puikios galimybės organizme prikaupti vitaminų ir mineralinių medžiagų, kurių taip trūksta žiemą. Dėl to rekomenduojama šiuo laikotarpiu vaikams valgyti kuo daugiau uogų, vaisių bei daržovių.

 

9. Ne visi vaikai trykšt entuziazmu keliauti. Jei taip nutinka, mažylį išvykai galima paskatinti įvairiais būdais. Pavyzdžiui, papasakoti vaikui, ką pasirinktoje vietoje jis pamatys, pasidalinti būsimų pramogų idėjomis bei leisti pačiam pateikti savus atrakcijų variantus, kartu susikrauti daiktus, kelionei išsirinkti žaislus ar knygas. Svarbiausia atžalą sudominti, o tada vaikiško smalsumo vedamas jis ir pats ims laukti būsimos išvykos.

 

10. Tėvams ilgos kelionės dažnai tampa tikru iššūkiu, ypač kai mažylį apima nuobodulys. Tuomet kyla nepasitenkinimas, pasipila skundai ir daugybė klausimų, kurių populiariausiais išlieka „Ar dar ilgai?“ bei „Ar jau atvažiavom?“. Kad tokios kelionės būtų smagios visiems, verta sugalvoti įvairių žaidimų, pasirūpinti knygomis ar kitais vaikų mėgstamais daiktais, dažniau sustoti automobilių poilsio aikštelėse.

 

11. Išsiruošus į užsienį verta žinoti keletą dalykų. Kelionėms su mažais vaikais geriau rinktis tokias šalis, kuriose nekamuotų alinantis karštis, keliauti tokiu sezono metu, kai kurortai dar neperpildyti turistais. Taip pat reikėtų apsistoti poilsiui su vaikais pritaikytame viešbutyje, todėl patariama iš anksto pasidomėti, ar jame yra žaidimo aikštelių, saugaus gylio baseinų, gal yra specialiai mažiesiems skirtų renginių.

 

12. Gimimo liudijimas nelaikomas keliauti leidžiančiu dokumentu, tad sugalvojus vykti į svečias šalis pirmiausia reikia pasirūpinti vaiko asmens dokumentais – tapatybės kortele ar pasu.

 

13. Taip pat verta įsigyti medicininių išlaidų draudimą. Tai bus kaip apsaugos priemonė, jei mažyliui sutriks sveikata, savijautą neigiamai paveiks vietos klimatas ar maistas.

 

14. Nesvarbu, ar tai poilsis Lietuvos kurortuose, ar išvyka į užsienį prieš išsirenkant atostogų vietą būtina atsižvelgti į vaiko poreikius. Kartu su tėvais praleidžiamas laikas svarbus mažylio asmenybės raidai bei psichikos sveikatai, todėl įvairias veiklas reikėtų planuoti labai atsakingai.