Naujaisiais metais pasižadėjote valgyti sveikiau? Praėjus pirmajai sausio savaitei, dauguma žmonių pamiršta savo pažadus, lyg nieko nebūtų buvę. Net jei niekada anksčiau nepavyko laikytis tų pažadų, nereiškia, kad šiemet situacija turi kartotis. Reikia būti stipriems ir pasiryžti jau nuo šiandien valgyti sveikiau. Taip pat reikėtų neklausyti tų, kurie sako, kad žiemą neįmanoma sveikai maitintis, nes visas maistas arba šaldytas arba konservuotas! Žiemą sveikatą padeda sustiprinti kai kurie super produktai!

 

13 žiemos superproduktų:

 

supermaistas

  • Žiediniai kopūstai. Reguliariai vartojant kryžmažiedžių daržovių (pavyzdžiui, žiedinių kopūstų) gali sumažėti kai kurių tipų vėžio rizika. Ši universali daržovė gali būti baltos, raudonos, žalios ir net oranžinės spalvos. Žiedinius kopūstus galima naudoti kaip alternatyvą kaloringesniems ir angliavandenių turtingesniems maisto produktams (grūdams, bulvėms ir kt.).
 
  • Ciberžolė. Šildantis prieskonis, įeinantis į kario prieskonių sudėtį, itin tinka žiemą. Preliminarūs tyrimai rodo, kad ajurvedoje vertinama žolelė, gali sumažinti Alzheimerio riziką. Be to, teigiama, kad ji, taip pat kaip Kajeno paprika, imbieras ir cinamonas, padeda tirpdyti kūno riebalus.
 
  • Žieminiai moliūgai. Į žiemos valgiaraštį reikėtų nepamiršti įtraukti įvairių moliūgų patiekalų. Moliūgai vertinami dėlto, kad turi daug A, C vitaminų, uždegimą mažinančių omega 3 riebiųjų rūgščių. Moliūgų galima dėti į troškinius, sriubas, apkepus, košes. Iš kai kurių veislių moliūgų galima gaminti dietinius, veganiškus makaronus.
 
  • Pistacijos. Žalsvo ir violetinio atspalvio riešutėliai itin turtingi antioksidanto liuteino, kuris padeda išsaugoti gerą regėjimą, taip pat skaidulų ir baltymų. Riešutai greitai suteikia sotumo jausmą, todėl suvalgius keletą jų, nebekyla noras užkandžiauti.
 
  • Burokėliai. Tradicinė lietuvių virtuvė neatsiejama nuo burokėlių – barščiai, salotos, su burokėliais galima net kepti pyragus. Juose itin daug skaidulų ir kalio (mineralo, kuris padeda išlaikyti normalų kraujo spaudimą ir sumažinti PMS simptomus). Šviežių burokėlių lapuose gausu vitamino C.
 
  • Granatai. Nors žiemą granatų sezonas jau eina į pabaigą, tačiau sulčių galima įsigyti visus metus. Grynas granatų sultis galima skiesti paprastu arba gazuotu vandeniu. Toks gėrimas yra ypač naudingas, nes granatų sultys spaudžiamos ne tik iš minkštimo, bet ir iš paprastai nevalgomos žievelės bei sėklų, turinčių daug vertingų medžiagų.
 
  • Kiviai. Viename kivio vaisiuje yra apie 60 kcal, 100 % rekomenduojamos vitamino C normos ir daugiau kalio negu pusėje banano. Įdomu, kad kivius galima valgyti kaip obuolius – su visa žievele. Žievelėje gausu dietinių skaidulų, vitaminų C ir E. Tačiau, norint valgyti vaisių su žievele, prieš tai jį reikia labai gerai nuplauti. Kiviai gali būti naudojami suminkštinti mėsą. Tiesiog perpjauti vaisių pusiau ir patrinti mėsą prieš kepant.
 
  • Žieminių veislių obuoliai. Obuoliuose yra flavonoido kvercetino, kuris mažina uždegimą, saugo nuo širdies ligų ir padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, kurie žaloja ir sendina organizmą. Be to, tai labai skanus ir sveikas užkandis, kai norisi ko nors saldaus.
 
  • Kopūstai. Turtingi vitamino C ir folio rūgšties. Stiprina imuninę sistemą. Juose daug skaidulų, kurios suteikia ilgam trunkantį sotumo jausmą, antioksidantų, kurie mažina vėžio riziką. Nors troškinti arba virti kopūstai yra skanūs, tačiau reikėtų stengtis dažniau valgyti žalių, nes tokiuose daugiau vitaminų ir mineralinių medžiagų.
 
  • Spanguolės. Gražuolės spanguolės labai vertingos visais metų laikais, ypač šaltymečiu. Jos apsaugo nuo infekcijų, ypač šlapimo takų, padeda palaikyti gerą širdies ir kraujagyslių sveikatą. Net džiovintos spanguolės ir sultys, kuriose yra pridėtinio cukraus, yra labai naudingos sveikatai. Tačiau, vartojant spanguoles tokia forma, nereikėtų piktnaudžiauti.
 
  • Pankoliai. Pankoliai turi švelnų saldymedžio skonį, kuris labai tinka sriuboms ir salotoms. Be to, juose daug vitamino C, kalio ir maistinių skaidulų. Skaidulos yra labai svarbios virškinimo sistemai ir suteikia sotumo jausmą.
 
  • Egzotiškosios pasifloros. Pikantiško skonio, nekaloringas vaisius gali pakeisti desertą. Be to, pasiflorose daug vitamino C, ypač žievelėje.
 
  • Didieji greipfrutai. Šie vaisiai švelnesnio skonio negu įprasti greipfrutai, neturi jiems būdingo kartumo. Juose gausu A, B, C vitaminų, kalio ir kitų medžiagų. Juose daug vandens, todėl jie puikiai malšina troškulį. Šaltuoju metų laiku dauguma suvartoja per mažai skysčių, todėl greipfrutai gali padėti išvengti organizmo dehidratacijos.