Maža, drugelio formos liauka kaklo priekyje, iš karto po vadinamuoju Adomo obuoliu, reguliuoja visą medžiagų apykaitą. Neretai apie šio organo egzistavimą pirmą kartą realiai sužinoma tik tada, kai atsiranda sveikatos problemų.

 

"drugelis"

Žmonės yra linkę nekreipti dėmesio į mažas sveikatos problemas ir galvoti, kad jos gali praeiti savaime. Dažniausiai taip ir nutinka, tačiau – ne visada. Kai kurie nemalonūs simptomai įspėja apie kur kas rimtesnes ligas. Todėl nereikėtų numoti ranka ir atkreipti dėmesį į signalus, kuriuos siunčia kūnas. Skydliaukės sutrikimai yra vieni iš tokių – pradžioje atrodo nieko baisaus, tačiau užleista liga gali stipriai smogti.

 

Visų pirma reikėtų išsiaiškinti, kas yra skydliaukė ir ką ji daro. Skydliaukė – tai nedidelė liauka priekinėje kaklo dalyje, ties gerkle, kuri gamina hormonus, reguliuojančius medžiagų apykaitą, temperatūrą ir širdies plakimą.

 

Skydliaukės hipertirozė. Skydliaukės liauka tampa hiperaktyvi, išskiria per daug skydliaukės hormonų (TSH).

 

Skydliaukė hipotirozė. Skydliaukė liaukos funkcija susilpnėja ir išskiria per mažai skydliaukės hormonų (TSH).

 

12 simptomų, kurie gali padėti atpažinti skydliaukės sutrikimus:

 
  • Irzlumas ir slogi nuotaika, net be jokios rimtos priežasties. Skydliaukė atlieka svarbų vaidmenį, reguliuojant nuotaiką. Susilpnėjusi skydliaukės veikla sumažina laimės hormonų, serotonino, lygį smegenyse, todėl atsiranda liūdna ir prislėgta nuotaika. Hiperaktyvi skydliaukė priešingai – sukelia nerimą, dirglumą ir neleidžia nustygti vietoje.
 
  • Vidurių užkietėjimas. Skydliaukė reguliuoja medžiagų apykaitą, todėl, sutrikus jos veiklai, sulėtėja virškinimas. Vidurių užkietėjimas yra vienas iš trijų pagrindinių simptomų, įspėjančių apie skydliaukės funkcijos sutrikimus.
 
  • Didesnis nei įprastai tingumas, vangumas, apatija. Niekam nepatinka anksti keltis rytais, tačiau kai tai tampa nebepakeliama, galima įtarti nusilpusią skydliaukės funkciją. Dėl hipotirozės sulėtėja kūno funkcijos ir pradedama nuolat jausti nuovargį ir mieguistumą net dienos metu.
 
  • Sausa oda, skilinėjantys nagai ir plaukai, plaukų slinkimas. Plaukų slinkimas, trapūs nagai ir išsausėjusi oda gali reikšti, kad skydliaukė nepagamina pakankamai tirostimuliuojančių hormonų TSH. Šio hormono trūkumas sutrikdo natūralų plaukų augimo ciklą, sukelia odos sausumą, nes jis sulėtina medžiagų apykaitą ir sumažina prakaitavimą.
 
  • Staiga priaugama nemažai svorio, nors mitybos įpročiai nepasikeitė. Svoris gali pradėti augti dėl daugybės veiksnių, tačiau, jeigu daug svorio netenkama, nepakeitus mitybos ar gyvensenos įpročių, reikėtų susirūpinti, nes dažniausiai taip nutinka, sutrikus skydliaukės veiklai. Žmonės, kurių skydliaukės veikla yra susilpnėjusi, dažniausiai staiga priauga svorio arba negali numesti, nesvarbu, kiek daug ir intensyviai sportuotų ir kaip sveikai jie maitintųsi.
 
  • Smarkiai sumažėjęs libido. Skydliaukės hormonų sumažėjimas lemia sumažėjusį lytinį potraukį. Be to, jį dažnai lydi ir kiti skydliaukės sutrikimų simptomai – nuovargis, svorio didėjimas, depresija ir kt.
 
  • Pradeda varginti raumenų skausmai. Dažnai atsirandantis, nepaaiškinamas skausmas, tirpimo arba tempimo jausmas rankose, plaštakose, kojose ar pėdose gali reikšti, kad sutriko skydliaukės veikla. Skydliaukės hormonų trūkumas ilgainiui sukelia nervų pažeidimus, dėl to gali atsirasti nemalonūs pojūčiai raumenyse.
 
  • Prieširdžių plazdėjimas ir virpėjimas. Jeigu dažnai atrodo, kad širdies ritmas nereguliarus ir sulėtėjęs arba priešingai, jeigu širdies ritmą galima lengvai pajausti pulso vietose, gali būti, kad taip yra dėl hipertirozės. Kai skydliaukė išskiria per daug hormonų, gali pradėti kamuoti prieširdžių virpėjimas.
 
  • Galvos svaigimas. Svaigstanti galva ir nesugebėjimas sutelkti dėmesio – nusilpusios skydliaukės simptomai. Daugelis moterų šiuos simptomus painioja su menopauze, nors iš tikrųjų dėl to dažniausiai kalta sutrikusi skydliaukės veikla.
 
  • Dėl neaiškių priežasčių nuolatos aukštas kraujo spaudimas. Jeigu vargina aukštas kraujo spaudimas ir niekas nesikeičia, net pakeitus mitybą ir pradėjus sportuoti ir daugiau judėti, gali būti, kad taip yra dėl skydliaukės sutrikimų. Rekomenduojama nedelsti ir pasitikrinti skydliaukę, nes dėl hipotirozės gali pakilti cholesterolio lygis ir išsivystyti širdies bei kraujagyslių ligos.
 
  • Apetito pokyčiai, atbukę skonio receptoriai. Jeigu staiga atsirado uoslės ir skonio sutrikimų, gali būti, kad dėlto kalta hipotirozė. O jeigu staiga pradedama valgyti daug daugiau nei įprastai , tai greičiausiai – hipertirozė. Laimei,  pernelyg aktyvi skydliaukė apsaugo nuo svorio didėjimo. Tačiau dėlto džiaugtis nereikėtų. Skydliaukės sutrikimus reikia kuo greičiau diagnozuoti ir pradėti gydyti!
 
  • Aiškus, fizinis skausmas kaklo srityje. Skydliaukė yra kaklo srityje, ties gerkle, todėl nėra neįprasta, kad žmonės jaučia nemalonius jausmus šioje srityje. Gali atsirasti guzų, atsirasti struma (gūžys) arba patinimas kaklo srityje ir pasikeisti balso tembras. Visa tai yra skydliaukės sutrikimų simptomai. Kilus įtarimams visada reikėtų kreiptis į gydytojus, kol dar nevėlu!