Spalio 24 dieną pasaulis mini klimato kainos dieną, skirtą atkreipti dėmesį ir sumažinti šiltnamio dujų koncentraciją, anglies dioksido kiekį, kad Žemei nebegrėstų pavojus. Kiekvienas žmogus gali kai ką padaryti, kad prisidėtų prie klimato kaitos mažinimo. Eiliniams gyventojams rekomenduojama keisti neatsakingus vartojimo įpročius. Štai keletas patarimų, kaip sumažinti klimato kaitą.

 

12 patarimų, kaip mažinti klimato kaitą:

 

ekologija

  • Persikelti gyventi arčiau darbo. Transporto priemonės yra vienas iš pagrindinių šiltnamio efekto veiksnių. Kiekvienas gali prisidėti prie klimato kaitos mažinimo, jei dažniau naudotųsi viešuoju transportu, vaikščiotų pėsčiomis arba važinėtų dviračiu. Puiki išeitis ir darbas iš namų, kad nereikėtų kasdien įveikti ilgą kelią iki darbo ir atgal.
 
  • Mažiau vartoti. Lengviausias būdas, kaip sumažinti šiltnamio dujų emisijas – tai paprasčiausiai pirkti mažiau daiktų. Pirkti tik tai, kas būtina. Naudoti daugkartinio naudojimo maišelius.
 
  • Naudoti energiją taupančias priemones. Seni elektros prietaisai gali sunaudoti labai daug energijos ir būti neefektyvūs. Šiuolaikiniai energiją taupantys šaldytuvai, oro kondicionieriai ir kiti elektros prietaisai ne tik veikia efektyviau, saugo gamtą, bet ir padeda sumažinti šildymo, elektros kainas bei kitus mokesčius.
 
  • Rinktis organinę produkciją. Žemės ūkis naudoja daug cheminių trąšų ir aplinką teršiančio kuro. Ekologiškai arba organinei produkcijai užauginti nereikia naudoti agresyvių trąšų, bet, jei ji gaminama kitoje šalyje, padidėja išlaidos transportui, o tai kenkia aplinkai. Rekomenduojama rinktis vietinę produkciją, užaugintą be trąšų.
 
  • Nekirsti medžių. Lietuvoje kasmet iškertama apie 18 tūkstančių hektarų miško. O juk – tai mūsų planetos plaučiai. Miškai kertami naudojant prietaisus, išskiriančius anglies dioksidą ir tai dar labiau didina aplinkos taršą. Reikėtų saugoti miškus ir nekirsti medžių be reikalo.
 
  • Išjungti nenaudojamus elektros prietaisus. Daugelis nežino, kad televizoriai, garso aparatūra, kompiuteriai, baterijų įkrovikliai ir kiti elektros prietaisai naudoja energiją ne tik tada, kai yra įjungti, bet ir tada, kai yra išjungti. Todėl tada, kai jie yra nenaudojami, elektros prietaisus rekomenduojama atjungti iš tinklo. Tai ne tik padės sumažinti sąskaitas už elektras, bet ir padės sumažinti šiltnamio efektą.
 
  • Turėti vieną vaiką. Šiandien pasaulyje gyvena apie 6,6 milijardus žmonių. Jungtinės Tautos prognozuoja, kad iki XXI amžiaus vidurio gyventojų skaičius išaugs iki maždaug 9 milijardų. Vienas žmogui išlaikyti reikia apie 20 hektarų žemės ploto – maisto, drabužių ir kitų resursų, gaunamų iš planetos. Gali būti, kad išaugus žmonių skaičiui, visiems tų išteklių gali nebeužtekti. Pagal pasaulio apskaičiavimus vienai porai užtektų turėti tik vieną vaiką, kad nedidėtų klimato kaita. Tačiau, žinoma, tai labai individualu.
 
  • Rinktis atsinaujinančią energiją. Galima naudoti vėjo, saulės energiją. Galima rinktis hibridinius, energiją taupančius, automobilius ir pan.
 
  • Rūšiuoti atliekas. Nemažą dalį išmetamų daiktų galima perdirbti ir taip prikelti naujam gyvenimui. Tai pati paprasčiausia veikla, kuria gali užsiimti kiekvienas, norintis prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Juk viskas, ko reikia – tai plastiką, popierių, buitines atliekas ir kitas atliekas mesti į specialiai tam skirtus konteinerius.
 
  • Pirkti nenaujus drabužius. Drabužių pramonė kasmet išskiria milžinišką kiekį šiltnamio dujų. Jau nekalbant apie tai, kad masinės gamybos drabužiai dažniausiai siuvami trečiojo pasaulio šalyse, kur dirbti nepalankiomis sąlygomis verčiami vaikai ir kita pigi darbo jėga. Sendaikčių krautuvėlėse dažnai galima rasti tikrų stiliaus perliukų, puikios kokybės, dažnai net nedėvėtų drabužių, todėl rekomenduojama, planuojant įsigyti naują daiktą pirmiausiai apsilankyti ten.
 
  • Sekti naujausią informaciją. Domėtis klimato kaita. Žiūrėti dokumentinius filmus, skaityti straipsnius internetinėje bei popierinėje spaudoje. Kitaip tariant, būti sąmoningu Žemės gyventoju, žinoti ir suprasti, kas vyksta, ką daro pasaulis, kad sumažintų šiltnamio dujų efektą ir ką gali padaryti kiekvienas žmogus, kad Žemėje galėtume gyventi ne tik mes, bet ir mūsų vaikai bei vaikų vaikai.
 
  • Aukoti klimato kaitos organizacijoms. Daugelis klimato kaitos organizacijų norėtų, kad žmonės labiau remtų jų sunkų darbą. Valstybinėms organizacijos galima skirti 2 % pajamų arba tiesiog paaukoti įmonei, kuri dirba tam, kad sumažintų klimato kaitą ir taršą.