Laukiniai erškėčiai – tikra vitaminų saugykla. Baigiantis vasarai jie subrandina vienus iš naudingiausių vaisių – erškėtuoges. Erškėtuogės skinamos nuo rugpjūčio iki pirmųjų šalnų. Erškėčiai – artimiausi rožių giminaičiai. Kartais vadinami laukinėmis rožėmis. Senovėje šis augalas sietas su magija. Tikėta, kad laukinės rožės gali atgaivinti užgesusius kažkada vienas kitą mylėjusių žmonių jausmus. O jeigu pabarstytumėte ant grindų erškėčių žiedlapių, namuose įsivyrautų ramybė ir nebekiltų šeimyniškų barnių. Žinoma, erškėčiai vertinami ne tik dėl nepaprastų legendų, bet ir dėl unikalių gydomųjų savybių. Iki šiol erškėtuogių vaisiai laikomi vaistu, kurį galima rasti pamiškėse…

 

ersketuoges

Erškėčiuose sveika ir naudinga viskas: ir šaknys ir lapai ir žiedlapiai. Tačiau daugiausiai vertingų medžiagų yra erškėtuogėse. Jose yra A, E, K, PP, B grupės vitaminų. Vitamino C daugiau nei citrinose ir juoduosiuose serbentuose. Gausu kalio, kalcio, magnio, geležies, fosforo, citrinų ir obuolių rūgšties, natūralių cukrų, eterinių aliejų, taninų. Erškėtuogių galima vartoti profilaktiškai arba susirgus infekcinėmis ir uždegiminėmis ligomis. Ypač rekomenduojama jomis papildyti mitybą šaltuoju metų laiku. Erškėtuogės dažniausiai naudojamos arbatai ruošti, uogienei, sirupams virti.

 

11 naudingų erškėtuogių savybių:

 
  • Erškėtuogės gali būti naudojamos, kaip papildoma priemonė gydyti reumatoidinį artritą. Reguliariai vartojant sąnarių judrumas gali pagerėti 20 – 25 %. Sumažina skausmą, sąnarių sustingimą ir uždegimą, pagerina nuotaiką. Labiausiai rekomenduojamos kenčiantiems nuo kelių ar klubų artrito.
 
  • Vitamino C turtingos erškėtuogės gali pagerinti kvėpavimo takų būklę ir padėti išvengti astmos. Vartojant erškėtuogių gali sumažėti švokštimas, lėtinis kosulys, dusulys, sloga. Erškėtuogėse yra ir kai kurių kitų vitaminų ir mineralų, kurie stiprina imuninę sistemą ir padeda greičiau pasveikti, susirgus peršalimo infekcijomis.
 
  • Antioksidantai erškėtuogėse gali padėti sumažinti „blogojo“ cholesterolio lygį organizme. Milijonai žmonių visame pasaulyje kenčia nuo padidėjusio cholesterolio lygio, kuris gali turėti pavojingų pasekmių. Gydytojai tokiems asmenims visada rekomenduoja keisti mitybos įpročius, jeigu nori sumažinti cholesterolio lygį. Patartina gerti erškėtuogių arbatą, ypač jeigu vengiama vartoti vaistų cholesteroliui mažinti. Erškėtuogės gali padėti išvengti širdies ir kraujagyslių ligų nutukusiems asmenims, nes pakelia sistolinį kraujo spaudimą.
 
  • Erškėtuogėse gausu įvairių antioksidantų: karotenoidų, flavonoidų, polifenolių ir kt. Antioksidantai padeda išvengti vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų, apsaugo organizmą nuo kenksmingų laisvųjų radikalų, kurie sukelia oksidacinį stresą. Oksidacinis stresas – viena iš daugelio šiuolaikinių ligų priežasčių.
 
  • Erškėtuogės rekomenduojamos sergantiems diabetu, nes padeda reguliuoti cukraus lygį kraujyje, sumažina diabeto riziką ir pagerina sveikatos būklę jau sergant.
 
  • Vaisių rūgštys ir pektinas erškėtuogėse turi diuretinį ir vidurius laisvinantį poveikį. Gali būti vartojamos naikinti inkstų sutrikimų simptomams ir gydyti vidurių užkietėjimą.
 
  • Erškėtuogių aliejus turi sutraukiamąjį poveikį, todėl jos dažnai naudojamos kosmetikoje. Aliejus skatina odos ląstelių atsinaujinimą, naikina randus, spuogus, nudegimus. Aliejus nedžiovina odos, o priešingai – maitina odą ir padeda neprarasti drėgmės. Aliejuje yra daug odai naudingo vitamino A. Jis padeda išsaugoti odos elastingumą, sumažinti raukšles ir padėti išvengti kitų odos trūkumų.
 
  • Vitaminas C erškėtuogėse yra atsakingas už kolageno odoje gamybą, kuris yra svarbus elementas kaulų ir kūno struktūrose.
 
  • Geležis erškėtuogėse skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, kurie aprūpina deguonimi visą organizmą ir kurių dailiosios lyties atstovės nemažai netenka menstruacijų metu. Vitaminas C gerina geležies įsisavinimą ir yra reikalingas įvairioms organizmo fukcijoms.
 
  • Erškėtuogės naudojamos gydyti skrandžio sutrikimus (skrandžio spazmus, skrandžio rūgšties trūkumą, skrandžio sudirginimas ir opos ir kt.). Rekomenduojama naudoti kaip tonizuojančią priemonę nuo žarnyno ligų. Erškėtuogės taip pat naudojamos gydyti viduriavimą, vidurių užkietėjimą, tulžies pūslės akmenis ir kitus tulžies pūslės sutrikimus, šlapimo takų infekcijas.
 
  • Erškėtuogės yra naudingos imuninei sistemai. Padeda išvengti tiek bakterinių, tiek virusinių infekcijų. Mažina nuovargio jausmą, suaktyvina kraujotaką galūnėse, skatina šlapimo išsiskyrimą ir malšina troškulį.
 

Erškėtuogių nereikėtų virti vandenyje, nes aukštoje temperatūroje žūsta vitaminas C. Erškėtuogių arbatos nerekomenduojama plikyti aliuminio induose, nes gali pasikeisti nuoviro spalva ir sumažėti vitaminų bei mineralų kiekis. Taip pat nereikėtų erškėtuogių laikyti metalinėse dėžutėse, nes gali pasikeisti vaisių spalva. Galiausiai rekomenduojama pasitarti su gydytoju prieš pradedant vartoti erškėtuoges ir jų arbatą, jei vartojate kokių nors receptinių vaistų.