Žemas hemoglobino lygis – problema, su kuria susiduria ne tik vegetarai, bet ir daugelis šiuolaikinių gyventojų. Tačiau jei trūksta geležies, dažniausiai brangūs papildai nėra vienintelė ir geriausia išeitis. Kartais užtenka šiek tiek pakoreguoti mitybą ir gaminti maistą, naudojant vieną ar kelis iš pateiktų 11 geležies turtingų maisto produktų.

 

gelezis

11 geležies turtingų maisto produktų:

 
  • Moliūgų sėklos. 28 g moliūgų sėklų yra apie 1 mg geležies arba 5 % rekomenduojamos geležies dienos normos. Naudingiausia valgyti žalias, bet skanesnės būna 10 – 15 minučių paskrudintos.
 
  • Briuseliniai kopūstai. Kryžmažiedė daržovė, kurios sezonas yra rudenį ir žiemą, padeda pernešti deguonį per kūną ir padeda pagreitinti metabolizmą bei suteikia daugiau energijos. Briuseliniai kopūstai padeda mažinti anemijos simptomus: nuovargį, nes turi ne tik geležies, bet ir folio rūgšties, skaidulų ir antioksidantų.
 
  • Lęšiai. Puikus pasirinkimas vegetarams, nes lęšiai ne tik turi daug geležies, bet ir nedaug kalorijų, daug skaidulų ir baltymų. Be to, teigiama, kad gali sumažinti vėžio riziką.
 
  • Juodosios pupelės. 60 g juodųjų pupelių turi 20 % rekomenduojamos dienos normos. Taip pat jose yra daug ilgai sotumo jausmą suteikiančių baltymų, todėl tai vienas geriausių produktas, padedantis kontroliuoti alkio jausmą.
 
  • Gražgarstės. Skaidulų turtintos sėjamosios gražgarstės yra geležies šaltinis, galintis pagerinti raudonųjų kraujo kūnelių būklę. Be to, kitaip nei daugelis kitų geležies turtingų maisto produktų, jos neturi daug kalorijų. 20 g gražgarsčių turi tik apie 5 kalorijas, bet daug vitamino A, K ir net omega 3 riebiųjų rūgščių.
 
  • Džiovinti vaisiai. Džiovintų vaisių porcijoje yra daugiau geležies negu šviežių vaisių porcijoje, nes džiovinti vaisiai yra labiau koncentruoti. Rekomenduojama užkandžiauti džiovintais persikais, razinomis, abrikosais.
 
  • Džiovintų slyvų sultys. Tai gana netikėtas geležies šaltinis. Jose yra didelis vitamino C kiekis, todėl padeda organizmui geriau įsisavinti geležį.
 
  • Virti špinatai. Juose gausu vitamino C ir geležies. Vitaminas C padeda geriau įsisavinti geležį. Galima valgyti ir žalius špinatus, bet iš virtų špinatų pasisavinama daugiau naudingų medžiagų. Taip pat turi daug magnio, todėl teigiamai veikia žarnyną.
 
  • Rudieji ryžiai. Tai puikus, geležies turtingas produktas vegetarams. Didelis geležies kiekis padeda įveikti anemiją, o B grupės vitaminų gausa – sumažinti nuovargį. Taip pat gausu skaidulų, suteikiančių ilgai trunkantį sotumo jausmą. Baltuosius ryžius, bulves rekomenduojama keisti į ruduosius, maišyti su daržovėmis ir pupomis.
 
  • Tofu. Augalinės kilmės baltymų šaltinis turi didelį kiekį geležies ir kitų pagrindinių maistinių medžiagų. Tofu bus skanesnė su įvairiais padažais ir prieskoniais.
 
  • Juodasis šokoladas. Juodasis šokoladas ne tik skanus, bet ir labai turtingas geležies (100 g yra 35 % rekomenduojamos dienos normos geležies). Be abejo, šis skanumynas turėtų būti vartojamas saikingai, nes yra gana kaloringas.