Sirgdami gripu jaučiamės blogai. Gulime lovoje šiltai apsikloję ir susirangę į kamuoliuką. Mes neslepiame nuo aplinkinių, kad sergame. Nesistengiame ligos įveikti vieni patys. Pranešame kitiems, kad sergame ir mielai priimame jų pagalbą.

 

"depresija"

Kai pasireiškia gripo simptomai, mes tekinomis lekiame pas gydytojus, atvirai kalbame apie savo simptomus ir daug nemąstydami vartojame vaistus, kuriuose jie paskyrė. Taip elgiamės, nes nebenorime taip apgailėtinai jaustis. Vėl norime būti savimi.

 

Yra daugybė būdų, kaip išvengti gripo. Reikia sveikai maitintis. Sportuoti. Laiku pasiskiepyti. Dažnai plauti rankas. Vartoti vitaminus. Tačiau, net ir viską darant teisingai, gripas vis tiek gali užklupti netikėtai.

 

Tiesiog taip yra, kad žmonės kartais serga gripu. Gripu gali susirgti kiekvienas, bet kuriuo metu. Jam nesvarbu nei žmogaus tautybė, nei rasė, nei amžius, nei lytis, ne statusas visuomenėje ar finansinė padėtis.

 

Gripas neskirsto žmonių. Jis yra universalus. Gali nutikti bet kam ir bet kada. Niekas niekada neteis, jei susirgsite gripu. Tai visiškai normalu ir priimtina.

 

Į depresiją reikėtų pradėti žiūrėti taip pat kaip į gripą.

 

Daugelis moterų po gimdymo suserga depresija. Gydytojai net gali skirti tyrimus neseniai gimdžiusioms moterims, kad išsiaiškintų, ar jos neserga depresija. Pogimdyvinė depresija šiais laikais jau laikoma visiškai normaliu dalyku. Ji yra reali. Nė viena moteris nuo to nėra apsaugota.

 

Gydytojai, slaugytojai ir naujos mamos žino, ko laukti, todėl į tai žiūri rimtai. Taip reikėtų žiūrėti į kiekvieną depresijos apraišką. Tikriausiai daugelis žmonių taip ir galvoja, išskyrus tuos, kuriuos jau kankina „Juodasis šuo“.

 

Tėvų jauname amžiuje netekę žmonės išgyvena sunkius laikus. Jie sielvartauja ilgą laiką. Tai yra normalu. Tai vadinama gedėjimo laikotarpiu. Tačiau, kai gyvenime viskas, regis, klostosi puikiai ir nėra jokios priežasties liūdėti, tai gali labai gąsdinti.

 

Apie tai daugeliui žmonių sunku kalbėti. Jiems sunku pripažinti, kad turi problemų. Depresija yra tokia klastinga liga, kad kartais žmonės gali net neįtarti, jog ja serga. Galbūt reikėtų nustoti ją vadinti psichine liga, nes tai gąsdina žmones. Ši diagnozė atrodo tarsi stigma. Gal nereikėtų klijuoti tokių stiprių etikečių. Tai tiesiog tokia pati liga, kaip ir kitos ir negydoma ji gali būti pražūtinga.

 

Kai kurie žmonės nenori gydytis cheminiais vaistais. Jie geriau užsiima meditacija, sportu ir išbando kitus natūralius būdus stresui mažinti. Kai kurie žmonės teigia, kad šie būdai yra iš tikrųjų veiksmingi. Tačiau stresas nėra depresija. Iš depresijos gniaužtų išsivaduoti nėra taip lengva, jei jau kartą pakliuvote.

 

Vaistai nuo depresijos suteikia palengvėjimo jausmą. Žmogus vėl gali jaustis laimingas ir darbingas. Iš tiesų jis jaučiasi taip gerai, kad jam net ima atrodyti, kad vaistų nebereikia. Ir jie nusprendžia jų nebevartoti. Deja, be vaistų depresija grįžta ir tampa dar stipresnė. Kartais net gali baigtis savižudybe.

 

Žmonės apie tai, kad serga depresija, paprastai nutyli. Tačiau tai jiems nepadeda sveikti. Jie jaučiasi tarsi būtų izoliuoti nuo pasaulio. Nevykėliai. Jie pradeda galvoti, kad visi kiti linksminasi, užsiima įdomia veikla, o jie yra palikti vieni su savo skausmu, širdgėla ir apatija. Jie jaučiasi sumišę ir nori pasislėpti.

 

Sergantieji depresija turėtų sulaukti palaikymo iš aplinkinių. Pasistengti suprasti, kiek daug yra tokių žmonių, kuriuos vargina ta pati problema. Depresija yra reali problema. Ir ją spręsti reikia nedelsiant. Kitaip netrukus gali būti per vėlu.

 

10 požymių, kad sergate depresija, bet to nežinote:

 
  • Esate be priežasties, pernelyg pasitikintys savimi ir bebaimiai. Nepamatuota rizika sukelia laikiną euforiją, tačiau dažnai slepia gilią depresiją.
  • Valgydami išgeriate nebe vieną taurę alkoholinio gėrimo, o tris arba daugiau.
  • Jaučiatės priklausomi nuo sekso. Nors anksčiau propagavote monogaminius santykius, dabar stengiatės suvilioti kiekvieną, kuris meiliau į jus pasižiūrėjo.
  • Net maži ginčai veda prie didelių konfliktų. Viskas atrodo tragiška.
  • Jaučiatės nieko vertas. Gyvenimas atrodo beprasmiškas.
  • Nei akimirkos nebūnate vienas, kad netektų pasilikti tik su savo mintimis.
  • Sunku susikaupti.
  • Kiekvieną pagyrimą ir geranoriškumo apraišką vertinate skeptiškai.
  • Persistengiate dirbdami, sportuodami ir pan.
  • Verkiate ir juokiatės, regis, be priežasties: netinkamoje vietoje ir netinkamu laiku.