Tobulame pasaulyje kiekvienas dirbantysis didelę dalį nuo atlyginimo kasmet sutaupytų pensijai. Tuomet išėjus į pensiją, nereikėtų sukti galvos dėl pinigų, būtų galima gyventi komfortiškai. Galbūt net būtų įmanoma į pensiją išeiti anksčiau laiko. Tačiau realybė yra tokia, kad dauguma išeinančiųjų į pensiją neturi sukaupę pakankamai sankaupų, dėlto kyla nemažai sunkumų. Ruoštis pensijai rekomenduojama kuo anksčiau ir šio patarimo nereikėtų praleisti pro ausis, net jei kol kas tai atrodo toli kaip iki Mėnulio.

 

pensija

10 patarimų, kaip sutaupyti pensijai:

 
  • Anksti pradėti kaupti pensiją. Finansų konsultantai pradeda taupyti pinigus pensijai nuo dvidešimties metų arba nuo tada, kai randamas pirmasis nuolatinis darbas. Kuo daugiau metų kaupsite pensiją, tuo didesnė tikimybė, kad ji bus didesnė.
 
  • Sumokėti visas skolas. Pensiją kaupti lengviau, kai nereikia mokėti paskolų. Amerikiečių tyrimas parodė, kad daugiau nei pusė darbuotojų, mokančių paskolas už studijas, pensijos kaupimui gali skirti tik 5 % nuo gaunamų pajamų.
 
  • Gyventi taupiai. Tai nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Pavyzdžiui, jeigu uždirbate 600 Eur, gyvenkite taip, lyg uždirbtumėte 500 Eur. Atsisakykite nebūtinų prekių ir paslaugų. Nepirkite nieko prieš tai gerai nepagalvoję ir neįsitikinę, kad jums to reikia.
 
  • Keisti darbą. Santaupos nėra tai, kiek uždirbate, bet tai, kiek lieka, sumokėjus mokesčius ir kitas būtinas išlaidas. Vienas iš būdų sumažinti skirtumą tarp pajamų ir išlaidų yra įsidarbinti kitoje šalyje, kur pragyvenimo kaina mažesnė, leidžianti sutaupyti daugiau.
 
  • Turėti planą. Investavimas į pensiją nėra toks sudėtingas kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Sunkiausia dalis – pradėti. Tačiau tinkamas planas laiku ir vietoje nėra labai sudėtingas. Investuoti 15 % pajamų. Nebijoti pradėti nuo mažesnių sumų. Kad išvengtumėte klaidų, rekomenduojama pasitarti su finansų konsultantu.
 
  • Stebėti rezultatus pensijų fonduose ir investicijas. Visų investicijų stebėjimas padeda įvertinti realią situaciją ir, jeigu reikia, kai ką laiku pakoreguoti. Geriau kažką keisti, kai iki pensijos dar daug laiko, negu tuomet, kai liko visai mažai.
 
  • Pagalvoti apie save ateityje. Rekomenduojama įsivaizduoti, kaip atrodys jūsų gyvenimas po 65-erių. Pagalvokite, kaip norėtumėte leisti laiką, kai daugiau nebereikės dirbti.
 
  • Ir toliau dirbti. Jeigu sveikata leis, gali būti, kad 65-erių metų dar būsite energingi ir norintys veikti kažką daugiau negu pasyviai ilsėtis. Darbas ne tik padeda ilgiau išsaugoti jaunatvišką protą, bet ir yra papildomų pajamų šaltinis. Jokia paslaptis, kad dauguma dirbančiųjų gauna daugiau negu vidutinė pensija.
 
  • Važinėti naudotu automobiliu. Automobilio įsigijimas ir išlaikymas – tai didelės išlaidos. Dauguma žmonių neįvertina, kad automobiliai yra ilgaamžiai ir gali nuvažiuoti labai daug kilometrų ir būtų patikimi.
 
  • Gautus papildomus pinigus dėti į kaupiamuosius fondus. Viską (pinigus, grąžintus už mokesčius, atlyginimo pakėlimus, premijas ir dovanas grynaisiais), ką gaunate daugiau nei mėnesinis atlyginimas, verta kaupti.