Nors šv. Kalėdos yra labai graži ir jauki šeimos šventė, tačiau neretai sunku išvengti didelės problemos – persivalgymo. Šiomis dienomis dažniau nei paprastai galima sulaukti svečių ir patiems lankytis kitų namuose. Atrodo, kad visur, kur tik nueinate, pilna maisto: darbo, draugų vakarėliuose, šeimos susibūrimuose ir kt. Prieššventinis laikotarpis nemažai daliai žmonių kelia didelę įtampą, dėlto suintensyvėja emocinio valgymo problema.

 

"sveikata"

Tačiau net ir per šventes galima išlikti sveikiems, pailsėjusiems, atjaunėjusiems ir net numesti porą papildomų kilogramų. Visų svarbiausia laikytis strategijos, kuri padės džiaugtis kiekviena akimirka ir neprarasti šventinės nuotaikos!

 

10 patarimų, kaip pasirūpinti savo sveikata per šventes:

 
  • Planuoti dieną. Valgyti reguliariai pusryčius, pietus ir vakarienę. O žinant, kad laukia šventė, kurioje bus maisto, prieš valandą arba porą ką nors suvalgyti, kad į šventę neatvyktumėte labai alkani.
 
  • Didžiąją laiko dalį laikytis sveikos mitybos rekomendacijų. Šventės – ne metas pradėti laikyti dietos arba bandyti uždrausti valgyti tam tikrus maisto produktus. Rekomenduojama valgyti reguliariai, rinktis sveikus maisto produktus ir maisto paruošimo būdus.
 
  • Sumažinti maisto ir gėrimų porcijas. Sumažinus porcijas galima paragauti visko, bet nepersivalgyti ir nesuvartoti pernelyg daug kalorijų. Nereikėtų atsisakyti, kur nors eiti vien todėl, kad kažkur bus per daug maisto. Visada galima valgyti mažesnes porcijas, suvalgyti tik pusę kepsnio su salotomis ir palikti lėkštėje bulves arba paragauti mažą gabalėlį rekomenduojamo deserto.
 
  • Nesveikus maisto produktus keisti sveikais ir naudingais pakaitalais. Organizmas gavęs ne nesveiko maisto, o sveiko, nesijaučia labai apgautas. Pamažu vieni įpročiai pakeičiami naujais. Pavyzdžiui, rafinuotus miltus reikėtų pakeisti į pilno grūdo, baltuosius ryžius pakeisti į bolivines balandas, sviestą ar grietinę keisti graikišku jogurtu arba obuolių koše ir pan.
 
  • Gerti daugiau vandens. Dažnai geriant vandenį išvengiama dehidratacijos problemos. Neretai alkio jausmas sumaišomas su troškuliu. Todėl rekomenduojama per dieną gerti daug vandens, silpno mineralinio vandens, žolelių arbatų. Troškulį malšina ir sultingi vaisiai, daržovės bei daržovių sriubos. Reikėtų vengti gazuotų, gaiviųjų gėrimų ir sulčių, saikingai vartoti alkoholinius bei kofeino turinčius gėrimus.
 
  • Mėgstamiausius patiekalus gausiai pagardinti prieskoniais. Prieskonius vartoti yra labai sveika dėl daugelio priežasčių. Jie naikina bakterijas, mažina uždegimą ir veikia kaip antioksidantai, padedantys išvengti ligų. Be to, naudojant daugiau prieskonių, paprastai reikia mažiau dėti druskos, kurios perteklius nėra rekomenduojamas. Be to, prieskoniai neužima daug vietos virtuvinėje spintelėje ir gana ilgai galioja. Pabandykite kavą gardinti maltu cinamonu, o ne cukrumi, kiaušinį pabarstyti ciberžolės milteliais, o ne druska.
 
  • Į kiekvieną dienos ar vakaro valgymą įtraukti vaisių arba daržovę. Daugelis šiuolaikinių žmonių valgo per mažai šviežių vaisių ir daržovių. Be reikalo, juk vaisiuose ir daržovėse gausu dietinių skaidulų, vitaminų A ir C, folio rūgšties, kalio. Juose taip pat santykinai mažai kalorijų. Reikėtų pasistengti kiekvieną pagrindinį patiekalą ar užkandį ruošti su vaisiais arba daržovėmis. Pavyzdžiui, į jogurtą įdėti uogų, mėsos kepsnį valgyti su salotomis, rinktis daržovių sriubą, užkandžiauti morkomis, obuoliais ar apelsinais. Vakare išgerti tirštąjį daržovių ir vaisių kokteilį. Vaisiai ir daržovės ne tik sustiprins imuninę sistemą, bet ir užpildys skrandį, todėl bus suvalgoma mažiau menkaverčio maisto.
 
  • Daugiau judėti. Nors prieššventinis laikotarpis, o paskui ir pačios šventės yra labai užimtas laikas, tačiau reikėtų rasti bent šiek tiek laiko kasdienei mankštai, kuri padės ne tik nepriaugti svorio dėl gausaus užkandžiavimo švenčių metų, bet ir padės išsaugoti gerą savijautą. Rytą galima paplaukioti baseine arba šiek tiek pabėgioti lauke, apsilankyti jogos pamokose ir tapti sąmoningesniems. Jeigu oro sąlygos geros, reikėtų nepraleisti progos pajudėti lauke, pasivaikščioti ir (arba) pasportuoti gamtoje. Tiesiog paskambinkite draugui ir išeikite pasivaikščioti į netoliese esantį parką!
 
  • Praktikuoti dėkingumą. Kiekvienas žmogus turėtų būti dėkingas už tai, kad gyvena ir už visus gerus bei svarbius dalykus savo gyvenime. Ir nors gyvenimas visą laiką galėtų būti šiek tiek geresnis, nei yra dabar, tačiau svarbu išmokti atsipalaiduoti, džiaugtis akimirka ir būti dėkingiems už tai, kas yra dabar.
 
  • Mėgautis buvimu su šeima ir draugais. Paskutinis, bet ne prasčiausias patarimas: reikėtų sutelkti dėmesį ne į maistą, o į santykių su artimaisiais stiprinimą ir puoselėjimą. Juk eilinėmis darbo dienomis ne visada pavyksta susitikti arba praleisti daugiau laiko su brangiais žmonėmis, todėl per šventes reikėtų ypač branginti kiekvieną akimirką, praleistą kartu. Per šventes reikėtų mėgautis skaniu maistu ir nepamiršti domėtis brangių žmonių gyvenimais, dalintis įspūdžiais ir prisiminimais.