Endokrininė sistema – tai vidaus sekrecijos liaukų sistema, į kraują išskirianti tam tikrus cheminius junginius, vadinamus hormonais. Nuo hormonų kiekio kraujyje priklauso skirtingos organizmo funkcijos.

 

"hormonai"

Gera sveikata priklauso nuo stiprios endokrininės sistemos veiklos. Sutrikus jos veiklai gali pradėti plonėti plaukai, lūžinėti nagai, berti odą, kamuoti miego sutrikimai, nuovargis, vidurių užkietėjimas, menstruacijų veiklos ir lytinių organų sutrikimai, sumažėjęs libido ir svorio augimas. Hormonų pusiausvyros sutrikimai būna kelių, skirtingų tipų.

 

Pavyzdžiui, gali kamuoti didelis nuovargis ir būti sunku užmigti, jei sutrinka antinksčių veikla, nes antinksčiai išskiria streso hormonus. Lėtinis nuovargis, retėjantys plaukai, lūžinėjantys nagai ir svorio augimas dažniausiai atsiranda dėl skydliaukės problemų. Prieš ir per menopauzę gali sutrikti estrogenų, progesterono ir testoterono išsiskyrimas. Šiuos hormonų veiklos sutrikimus paprastai lydi lėtinis nuovargis bei svorio augimas.

 

Kita vertus, svorio augimas gali būti susijęs ir su tuo, kad valgoma per daug saldumynų ir krakmolingų maisto produktų. Labai dažnai taip nutinka sutrikus hormono insulino veiklai.

 

Sveikas žmogus neatrodo ir nesijaučia prastai. Nereikėtų visos kaltės suversti neva natūraliems organizmo senėjimo procesams. Dažniausiai priežasties reikia ieškoti giliau, o ją radus ir paskyrus tinkamą gydymą, galima džiaugtis pagerėjusia savijauta, nuotaika ir pagražėjusia išvaizda.

 

Net jeigu tyrimai rodo, kad viskas gerai, labai gali būti, kad net šiuolaikiniai medicinos įrenginiai neparodo visko, kas iš tikrųjų vyksta žmogaus organizme. Tad net ir tokiu atveju gali būti, kad yra šiokių tokių nukrypimų nuo normos. Kai kurie žmonės susitaiko su tuo, kad turi kokių nors sutrikimų ir gyvena toliau. Tačiau teisingiau būtų šiek tiek pakoreguoti gyvenimo būdą, nuo kurio priklauso, kaip žmogus jaučiasi. Pradėjus gyventi sveikiau, hormonų veikla gali bent iš dalies atsistatyti, nepriklausomai nuo žmogaus amžiaus.

 

10 patarimų, kaip sureguliuoti endokrininės sistemos veiklą:

 
  • Sumažinti angliavandenių ir krakmolingų maisto produktų suvartojimą. Per daug vartojant šių produktų gali pradėti siautėti hormonai. Rekomenduojama pabandyti bent dvi savaites nevartoti tokių maisto produktų ir patikrinti, kaip į juos reaguoja organizmas.
 
  • Pabandyti 2 savaites nevartoti grūdinių kultūrų, ankštinių daržovių bei saldžių vaisių. Tai padės išsiaiškinti, ar apskritai jūsų organizmas toleruoja angliavandenius. Per daug vartojant tokių maisto produktų gali atsirasti medžiagų apykaitos sutrikimų.
 
  • Atsikratyti riebalų baimės ir valgyti daugiau sveikų riebalų. Įrodyta, kad „gerieji“ riebalai gerina hormonų veiklą, suteikia energijos, ilgai trunkantį sotumo jausmą ir slopina potraukį nesveikiems maisto produktams.
 
  • Stengtis palaikyti normalią žarnyno mikroflorą. Rekomenduojama valgyti daugiau imuninę sistemą stiprinančių fermentuotų maisto produktų ir žarnynui naudingų dietinių skaidulų. Tokia mityba padeda palaikyti normalų gerųjų bakterijų kiekį žarnyne. Toks maistas gerina virškinimo ir šalinimo sistemų veiklą bei padeda reguliuoti hormonų veiklą.
 
  • Vengti maisto produktų, kurie gali sukelti uždegimą ir alergijas: cukraus, glitimo, perdirbtų maisto produktų, greito maisto.
 
  • Stengtis miegoti ilgiau ir kokybiškiau. Nepakankamas miegas silpnina imuninę sistemą. Miego metu organizme vyksta ląstelių atsinaujinimo, atkūrimo procesai, kurie nevyksta, žmogui pabudus. Miegas padeda ilgiau išlikti jaunatviškiems, gerina išvaizdą ir smegenų veiklą. Kiekvieną naktį reikėtų miegoti 7 – 8 valandas, kad hormonų veikla veiktų puikiai.
 
  • Sumažinti stimuliatorių (kava, energetiniai gėrimai, gazuoti gaivieji gėrimai, stipri arbata bei šokoladas) vartojimą. Šie produktai suteikia žvalumo, bet sukelia miego sutrikimus.
 
  • Rinktis priemones, turinčias kuo mažiau cheminių medžiagų. Asmeninės higienos produktus ir kosmetiką rinktis tokią, kuri yra mažiausiai toksiška. Geriausia naudoti natūralius produktus. Kenksmingų cheminių medžiagų yra daugelyje maisto produktų, ore, vandenyje, valymo priemonėse, kosmetikoje ir asmens higienos produktuose.
 
  • Sumažinti vaistų vartojimą arba, pasitarus su gydytoju, vartoti mažesnes dozes. Stengtis vartoti mažiau nereceptinių vaistų.
 
  • Išmokti atsipalaiduoti, atitrūkti nuo kasdienybės. Kai kuriems padeda gera muzika, filmas, šokiai, meditacija, joga, piešimas. Kiekvienas gali rasti sau mielą veiklą ir jai bent šiek tiek skirti laiko kasdien! Gyvenimas pilnas naujų išbandymų, sunkumų, kurie pamažu kenkia sveikatai. Neišmokus atsipalaiduoti gali sutrikti hormonų veikla ir prasidėti rimtos ligos. Niekada nereikia nuvertinti ir pamiršti kokybiško poilsio naudos. Geras poilsis padeda pasijusti laimingesniems.