Ar gerai suprantate savo emocijas? Filosofas F. Nyčė kartą pasakė, kad mes mažiausiai nutuokiame apie tai, kas yra arčiausiai mūsų. Emocijos yra visada šalia, nepaisant to, žmonės neretai jų nesupranta arba supranta ne taip, kaip turėtų. Štai keletas dažniausiai neteisingai interpretuojamų faktų apie emocijas.

 

emocijos

10 mitų apie emocijas:

 
  • Jūs negalite pakeisti to, kaip jaučiatės. Emocijos – tai yra nuosprendžio forma. Emocijos kyla dėl asmeninių interpretacijų, o ne dėl paties įvykio, todėl tie asmeniniai įsitikinimai gali būti ir neteisingi. Skirtingi žmonės tą patį reiškinį gali interpretuoti kitaip. Tai reiškia, kad pakeitus požiūrį, galima pakeisti ir savo emocijas.
 
  • Emocijų negalima išreikšti žodžiais. Emocijos galima apibūdinti ir analizuoti. Tėvai ir mokytojai dažnai vaikų prašo savais žodžiais apibūdinti, kaip jie jaučiasi, kai jie yra nusiminę ir labai emocionalūs. Tyrimai rodo, kad pykčio apibūdinimas gali padėti išmokti save labiau kontroliuoti.
 
  • Emocijos – tai yra jausmai. Emocijos yra išprovokuojamos, jausmams reikia šiek tiek sąmoningumo. Emocijos – tai yra reakcija į kažką. Jas galima palyginti su niežuliu ar galvos skausmu, kurį galima numalšinti tablete nuo skausmo. Tačiau tai tik maža dalelė visoje jausmų skalėje.
 
  • Slopinamos emocijos vieną dieną prasiveržia. Nebūtinai, jeigu mokama nukreipti emocijas, jas kontroliuoti ir suvaldyti. Mes dažnai blokuojame pyktį ir baimę, pasitelkdami humorą. Humoras pašalina įtampą ir neigiamos emocijos dingsta.
 
  • „Aš tiksliai žinau, ką tu padarei, kad mane nuliūdinai“. Žmonės dažnai patys nesupranta savo emocijų. Pavyzdžiui, skyrybų atveju dažnai kyla pyktis ypač vyrams, kuriems ši emocija leidžia išlikti pasitikintiems savimi ir dominuojančioje pozicijoje. Tačiau iš tikrųjų po pykčio kauke slepiasi liūdesys, įžeisti jausmai, baimė – daug baisesnės ir skausmingesnės emocijos, kurias vengiama išreikšti.
 
  • Emocijos yra kvailos. Emocijos nėra priešingybė protui. Daugybė tyrimų parodė, kad emocijos reikalingos samprotavimui ir be jų būtų labai sudėtinga priimti kokį nors sprendimą. Emocinės reakcijos padeda kritiškai įvertinti įvykius praeityje ir priimti teisingesnius sprendimus.
 
  • Emocijos yra neracionalios. Iš tikrųjų būna visaip. Pavyzdžiui, pavydas yra neracionali emocija, nes jis kyla dėl įžeidumo. Sielvartas, netekus mylimo žmogaus, yra racionalus. Kaltė yra racionali emocija, nes yra susijusi su kitų žmonių interesais ir morale. Meilė – neracionali, jeigu žmogus myli, nors žino, kad negali to turėti, kraustosi iš proto ir beviltiškai siekia to, kas jam nepasiekiama.
 
  • Emocijos mums nutinka. Dauguma emocijų dažniausiai nėra kažkas, ko mes negalėtume kontroliuoti. Tai elgesio modelis, pasirinktas ir išbandytas ne vieną kartą. Pavyzdžiui, kai kurie pastebi, kad pyktis padeda įbauginti kitus, todėl leidžia sau supykti dėl menkiausių dalykų. Kai kurie renkasi būti liūdni, nes nori sulaukti užuojautos ir pan.
 
  • „Aš visada taip jausiuosi“. Paprastai emocijos yra trumpalaikės. „Karščiausia meilė sulaukia šalčiausios pabaigos“, – rašė net Sokratas. Emocijos užplūsta staiga ir veikia keletą minučių, o po to pamažu atslūgsta.
 
  • Nuotaiką sunku pakeisti. Daug mokslinių tyrimų pademonstravo, kad skirtingų veido išraiškų rodymas gali turėti tiesioginę įtaką emocinei žmonių būsenai. Budistai pataria skatinti save atpalaiduoti veido raumenis ir sušvelninti balsą, kad mūsų vidinė būsena sutaptų su išore ir nebeliktų pykčio.