Gruodžio 1-oji yra pasaulinė AIDS diena. Pirmą kartą įgytas imunodeficito sindromas buvo aprašytas 1981 metais. Per tuos 35-erius metus ši liga apraizgyta įvairiausiais mitais. Pats pavojingiausias iš jų yra tas, kad neva ŽIV apskritai yra neegzistuojanti sąmokslo teorija.

 

10 mitų apie AIDS:

 

ŽIV

  • Virusas neegzistuoja. Tikėti tuo – tai tas pat, kas užmerkti akis, kad nematytumėte šalia vykstančių gyvenimo dramų. ŽIV virusą gydytojai nustato, atlikę kraujo tyrimą. Mokslininkai atpažįsta patogeninius ŽIV antikūnius ir viruso susiformavimo savybes.
 
  • AIDS ir ŽIV yra tas pat. Tai skirtingos, bet tarpusavyje susijusios sąvokos. Tam tikromis sąlygomis žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) gali būti perduodamas nuo vieno žmogaus kitam žmogui ir po to infekcija gali būti nustatoma, atlikus kai kuriuos medicininius tyrimus. Ilgainiui ŽIV gali pažeisti žmogaus imuninę sistemą ir išsivystyti AIDS, ypač jei ŽIV infekcija laiku negydoma. Negydant ŽIV, AIDS paprastai diagnozuojama, praėjus 7 – 8 metams po infekcijos. Tai yra paskutinė šios infekcijos stadija.
 
  • AIDS perduodama oro lašeliniu būdu, dėlto gresia epidemija. Šiuo metu laikomasi nuomonės, kad jeigu regione yra daugiau nei 1 % sergančiųjų AIDS, galima skelbti epidemiją. Jeigu lašelis ŽIV teigiamo kraujo patektu ant sveiko žmogaus odos, greičiausiai nieko blogo nenutiktų. Virusas plinta per tiesioginį kontaktą su biologiniais kūno skysčiais (per įdrėskimus, atviras odos žaizdas ir pan.).
 
  • Sergantieji AIDS tyčia stengiasi užkrėsti sveikuosius. Liaudyje sklando daug šiurpių istorijų, kad galima atsisėsti ant adatos su infekuotojo ŽIV krauju, autobuse ar kino teatre. Tačiau visos šios istorijos – iš fantastikos srities. Virusas negali išgyventi patekęs į aplinką. Jis perduodamas per kūno skysčius: kraują, spermą, motinos pieną. Kasdieniniame gyvenime užsikrėtimas infekcija dėl higienos trūkumo negresia.
 
  • Partnerius, kurių ŽIV testas teigiamas, yra nesunku atpažinti. Į padidintos rizikos grupę pakliūna narkomanai, homoseksualūs asmenys, prostitutės ir tie, kurie naudojasi jų paslaugomis. Tačiau ŽIV užsikrečia ir tie, kurie nepatenka į padidintos rizikos grupę. Todėl rizika užsikrėsti nuo naujo partnerio visada išlieka. Dėl šios priežasties rekomenduojama pradėti lytinius santykius tik su patikimu asmeniu, kai santykiai yra rimti ir ilgalaikiai.
 
  • ŽIV tyrimai neretai parodė klaidingus rezultatus, kad viruso nėra. Labai dažnai prireikia nuodugnesnių tyrimų, kurie patvirtintų arba paneigtų diagnozę. Paprasto kraujo tyrimo gali nepakakti.
 
  • ŽIV galima užsikrėsti po apsilankymo pas odontologą. Tiesa, kad virusas gali būti perduodamas per užkrėstus medicininius instrumentus. Tačiau realybė yra tokia, kad gydytojo kabinete viskas yra kruopščiai sterilizuojama. Be to, šiuolaikinėje odontologijoje naudojami vienkartiniai instrumentai ir medžiagos.
 
  • AIDS – tai nuosprendis. Ši diagnozė nereiškia, kad žmogus negali gyventi visaverčio gyvenimo. Nors vaistų nuo AIDS iki šiol nėra, tačiau būdų, sulėtinti ligos progresavimą ir pagerinti savijautą, yra ir ne tiek mažai.
 
  • ŽIV užsikrėtusi pora negali susilaukti sveiko kūdikio. Praktika parodė, kad ŽIV infekuota moteris gali pagimdyti sveiką kūdikį, jei nėštumo laikėsi gydytojo nurodymų ir buvo taikytas specialus gydymas. Tačiau maitinti kūdikio krūtimi tokioms moterims neleidžiama, nes virusas perduodamas per motinos pieną. Jeigu ŽIV teigiamas tik vyras, o moteris neturi šios infekcijos, tikimybė pagimdyti sveiką kūdikį dar didesnė. Tada svarbiausia užtikrinti, kad nėščia moteris neužsikrės šia infekcija. Tokioms poros visada turėtų praktikuoti saugų seksą, laikytis labai geros asmeninės higienos, moteris turėtų reguliariai tikrintis dėl ŽIV ir paisyti gydytojų rekomendacijų.
 
  • Nuo ŽIV mirštama. Žmogus paprastai nemiršta nuo AIDS ir su ja susijusia ligų. ŽIV atakuoja imuninę sistemą, todėl gresia kitų infekcijų tikimybė bet kuriuo metu. Jiems net gripas gali būti mirties priežastimi. Tačiau, kaip jau minėta aukščiau, šiais laikais ligą galima kontroliuoti ir sergantieji gali nugyventi ilgą ir gražų gyvenimą.