Sunku patikėti, bet tai tiesa. Kiekvieną dieną žmonės susiduria su radioaktyviomis dalelėmis, kurių yra kasdien vartojamuose daiktuose ir maisto produktuose. Kai kurie iš jų gali sukelti pavojų sveikatai, tačiau daugelis yra nekenksmingi. Beveik visada žmogus gauna šiokią tokią radiacijos dozę, skrisdamas lėktuvu.

 

"bananai"

10 daiktų, kurie yra šiek tiek radioaktyvūs:

 
  • Bertoletijų (braziliški) riešutai. Brazilinės bertoletijos (ypač auginamos Brazilijoje) į žemę yra įleidusios gilias šaknis ir pasiekia žemės gelmėse slypintį radį, sukeliantį radiaciją. Šaknys sugeria šį radioaktyvų elementą ir per jas radis patenka į riešutus. Dėl šios priežasties radžio didžiuliuose bertoletijų riešutuose gali būti net iki 1000 kartų daugiau nei kituose maisto produktuose. Tačiau aplinkos apsaugos agentūra kontroliuoja, kiek gali būti kenksmingų cheminių elementų maisto pramonėje, todėl galima pernelyg nesijaudinant paskanauti šių riešutų.
 
  • Bananai. Visi žino, kad šie geltoni, pailgi vaisiai turtingi kalio. Tačiau tik nedaugelis žino, kad tai vienas iš radioaktyviausių maisto produktų Žemėje, nes juose randamas 40K (kalio 40)izotopas. Dėl jo šie daugelio mėgstami vaisiai skleidžia labai nestiprią radiaciją. Izotopas į bananų vaisius patenka iš žemės gelmių per augalo šaknis.
 
  • Jūsų kūnas. Žmonės kasdien susiduria su skirtingų tipų radiacija, todėl ir patys tampa truputėlį radioaktyvūs. Radioaktyvios dalelės į žmonių organizmą patenka su maistu, bet taip pat ir per orą, kuriuo kvėpuoja, ir vandenį, kurį geria. Pagal radioaktyvių  14C (anglies 14) izotopų kiekį archeologai nustato rastų kaulų amžių.
 
  • Dūmų detektoriai. Kai kuriuose buitiniuose dūmų detektoriuose yra labai nedidelis kiekis 241Am (americio 241) izotopų, kuris įspėja, kad patalpoje atsirado dūmų. Ši medžiaga yra padengta keramika ir folija, todėl nekenkia žmogaus organizmui, tol, kol nebandoma patiems pataisyti prastai veikiantį detektorių. Tačiau net ir tokiu atveju dažniausiai nieko baisaus nenutinka, nebent kenksmingi milteliai yra nurijami.
 
  • Granito stalviršiai. Granite natūraliai yra urano ir torio, nes šių elementų randama magmoje, kuriai sukietėjus gaminama ši statybinė medžiaga. Tačiau didžiausią susirūpinimą kelia radonas, kuris susidaro yrant uranui. Radonas – tai yra dujos. Tačiau nereikia baimintis, nes granito stalviršiai nėra tokie porėti, kad galėtų pasklisti nuodingos dujos ir kelti pavojų žmonių sveikatai.
 
  • Indai iš močiučių spintų. Keramikinių indų, pagamintų iki 1960-ųjų, glazūroje randama urano, torio, kalio 40 izotopų. Tais laikais kai kurie gamintojai naudojo nusodrintojo urano oksidą raudonos spalvos ir natūralų uraną baltos spalvos keramikinėms lėkštėms. Išmesti tokių indų nebūtina, tačiau verta labai gerai pagalvoti ką į juos dėti. Į tokius indus nerekomenduojama dėti rūgščių produktų, kurie „išlaisvina“ uraną.
 
  • Kai kurie brangieji akmenys yra natūraliai radioaktyvūs. Toks yra cirkonas. Kiti brangieji akmenys (berilas, turmalinas, topazas) gali būti specialiai apšvitinami neutronais, kad įgautų intensyvesnę spalvą. Kai kurie dirbtiniai deimantai yra gaminami iš metalų oksidų. Pavyzdžiui, itrio oksidas stabilizuojamas su radioaktyviu torio oksidu. Manoma, kad papuošalų su tokiais augalais nereikėtų nešioti ilgą laiką.
 
  • Švytintys daiktai. Senoviniai elektroniniai laikrodžiai buvo gaminami naudojant radioaktyvų tritį. Tritis – tai yra radioaktyvus vandenilio izotopas. Jis naudojamas žėrintys ginklų taikikliai, kompasai, laikrodžių ekranai, raktų pakabukai ir savaime užsidegančios šviesos. Ypač atidiems reikėtų būti tiems, kurie mėgsta vintažinius daiktus, nes dabar tokie daiktai gaminami iš nekenksmingų medžiagų.
 
  • Fluorescencinės lempos. Jose randama 85Kr (kriptono 85). Tačiau jis yra nepavojingas tol, kol lempa nesudūžta. Kita vertus, kitų chemikalų toksiškumas būna dar didesnis.
 
  • Kačių kraikas pagamintas iš molio ir bentonito. Tačiau tai yra labai nedidelė radioaktyvių medžiagų dozė, kuri negali pakenkti nei gyvūnams, nei žmonėms.