Šiais laikais nemažai žmonių nusprendžia kraustytis gyventi į svetimą šalį ir ten kurti namus. Australija, Austrija, D. Britanija, Graikija, Kanada, Šveicarija, Tailandas, Vokietija, Portugalija, Izraelis, Nyderlandai ir kt. – visur galima rasti didesnių ar mažesnių mūsų tautiečių bendruomenių. Kai kurie labai greitai prisitaiko prie skirtingo kitos valstybės klimato, įstatymų, kultūros ir mentaliteto, kiti gali gyventi ir dešimtis metų, bet vis tiek svetimas kraštas nepasidaro savu. Yra dalykų, prie kurių yra sunkiausia priprasti, gyvenant kitoje šalyje, ir metams bėgant, tampa vis sunkiau ir sunkiau su tuo susitaikyti.

 

užsienis

„Čia nėra skirtingų metų laikų. Visą laiką vienas ir tas pats. Niekaip negaliu prie to priprasti. Pasiilgstu to auksinio rudens ir pavasario, kai pradeda kaltis žolė“, – nostalgiškai sako tas, kuris gyvena Tailande ar kituose kraštuose netoli pusiaujo.

 

„Ar gali patikėti, kad šiandien temperatūra nukrito iki -2 laipsnių Celsijaus, o pas mus šiuo metų laiku jau būdavo braškių“, – pasakytų koks nors išeivis, gyvenantis šiauriniuose kraštuose, savo bičiuliams, likusiems Lietuvoje.

 

Ketindami apsigyventi užsienyje žmonės ieško tokios vietos, kurioje galėtų labiau atsiskleisti ir ką nors pakeisti savo gyvenime; nori rasti naują darbą ir yra pasiryžę tam atiduoti daug savo energijos, siekdami geresnių santykių su kolegomis ir viršininkais, taip pat geresnių santykių su antrosiomis pusėmis bei vaikais.

 

Santykiai su antrąja puse, jo tėvais, ypač mama. Tai dalykai, kurie rūpi ne tik naujuose santykiuose, bet ir po 10 metų ir daugiau bendro gyvenimo. Nuolatiniai konfliktai su vyro šeima, nesugebėjimas tapti visateise šeimos dalimi, nepritapimas, baimė pasijusti niekam nereikalinga – dažniausi dalykai, kurie gąsdina į užsienį laimingesnio gyvenimo ieškoti nutekėjusios moterys.

 

Po to išvykusieji kalba apie vienišumo jausmą, užplūstančią nostalgiją, namų ilgesį, savo tėvus ir apie tai, kaip nelengva svetimame krašte susirasti draugų.

 

Tiesa yra ta, kad ir kur jūs išvyktumėte, kad ir kaip toli būtumėte nuo namų, jūs viską, kas jums brangu, nešiojatės savo širdyje. Nežinomi kraštai, nepažįstami žmonės neprivers viso to pamiršti, o priešingai – dar labiau sustiprins namų ilgesį, iškels viską į paviršių, kaip jūros bangos iškelia į paviršių gintarą ir kitus akmenėlius.

 

10 dalykų, prie kurių sunkiausia priprasti, gyvenant kitoje šalyje:

 
  • Savo šeimos ilgesys.
 
  • Nutrūkę ryšiai su draugais. Žinoma, ilgainiui ir svetimoje šalyje atsiras naujų pažinčių, draugų, tačiau senų, gerų draugų, su kuriais tiek kartu išgyventa ir patirta, niekas nepakeis.
 
  • Ruošiantis apsigyventi kitoje šalyje, reikia susitaikyti, kad reikės užpildyti ir pasirašyti daugybę dokumentų, iš kurių daugelis bus parašyti ne gimtąja kalba.
 
  • Net paprasti, kasdieniški dalykai atrodo sunkiai suprantami. Kiekviena kasdieninė veikla atrodo kaip iššūkis, pavyzdžiui, gali prireikti gerokai pasukti galvą, kol sugalvosite, kur nusipirkti kontaktinių lęšių arba kaip užsisakyti picą be grybų.
 
  • Naminio maisto ilgesys. Ne tik tradicinių lietuviškų patiekalų, bet ir paprasčiausių maisto produktų, kurių gimtojoje šalyje būdavo galima rasti visur, o ten, kur gyvenate dabar – gal net ir su žiburiu nerastumėte.
 
  • Galima pasiilgti net žiemos, pavasario ar rudens, nors, gyvenant Lietuvoje, tai toli gražu nebuvo mėgstamiausi metų laikai.
 
  • Orientuotis naujoje gyvenamojoje vietoje (ypač, jei tai vienas iš pasaulio megalopolių).
 
  • Gali kiltis neviltis ar net šokas dėl ekologinių problemų kai kuriose pasaulio dalyse. Kai kuriose šalyse aplinkos tarša yra labai didelė problema, daug didesnė negu Lietuvoje, iš pradžių tai gali šokiruoti.
 
  • Gali apimti neviltis, kad reikia nuolatos laužyti liežuvį, bandant ištarti svetimos kalbos žodžius ir supratus, kad, ko gero, niekada nepavyks kalbėti tobulai, be akcento.
 
  • Išvykstant iš Lietuvos, negalima pasiimti visko, kas yra namuose. Kita vertus, visi keliautojai anksčiau ar vėliau supranta, kiek mažai žmogui iš tikrųjų reikia. O jeigu labai daug nekeliausite, tik apsistosite naujoje vietoje, netrukus pamatysite, kad gyvenant, vėl prisikaups daiktų.